| mmirabela034 a întrebat:

Imi puteti spune numele unor exploratori spanioli? (nu portughezi)

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Din ce imi mai amintesc, din manuale, au fost cativa importanti, desi Spania a avut multi exploratori si cuceritori. Nu degeaba a ajuns una dintre cele mai puternice imperii coloniale.
- Francisco Pizarro: cunoscut pentru expeditiile in Peru si respectiv, cuceritorul Imperiului Inca.
- Vasco Núñez de Balboa: pentru descoperirea Oceanului Pacific, pentru ca in secolul XVI, Oceanul Pacific era necunoscut Europei.
- Juan Ponce de León: este cel caruia i s-a dat meritul descoperirii peninsulei-stat Florida. Multe surse sugereaza ca nu a fost primul om care a pasit pe acest teritoriu, insa este primul european ce a fost DOCUMENTAT ca facand acest lucru.
-Hernando de Soto: este cunoscut pentru prima expeditie europeana ce a condus-o spre teritoriile din ceea ce cunoastem astazi ca fiind Statele Unite ale Americii. In urma expeditiei, a descoperit Fluviul Mississippi (niciodata nu am fost in stare sa-i scriu numele corect - sper ca elaughing ) si primul european care l-a parcurs pe intreaga lungime.
-Hernán Cortés: pentru descoperirea Mexicului si...a ciocolatei big grin
-Francisco Vásquez de Coronado: expeditia condusa de el de pe teritoriul Mexicului pe teritoriul cunoscut cu numele de Kansas in zilele noastre, a facut accesibile europenilor informatii cu privire la Marele Canion si Raul Colorado.
Acestia sunt important de retinut, desi au fost multi. Ah, si majoritatea expeditiilor spaniole au fost conduse de interese pe seama descoperirii locurilor unde ar fi putut sa existe mari resurse de aur si argint, pe vremea aceea, pe continentul american.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Diego de Almagro
Pedro de Alvarado
Sebastián de Belalcázar
Francisco Vázquez de Coronado
Hernán Cortés
Juan de la Cosa
Diego Velázquez de Cuéllar
Juan Díaz de Solís
Juan de Grijalva
Philipp von Hutten
Tristán de Luna y Arellano
Pedro Menéndez de Avilés
Francisco de Montejo
Pánfilo de Narváez
Vasco Núñez de Balboa
Alonso de Ojeda
Francisco de Orellana
Francisco Pizarro
Juan Ponce de León
Jorge Robledo (concvistador)
Hernando de Soto