| superpissy40 a întrebat:

Imi puteti spune va rog ce trebuie sa fac la fiecare subpunct? Mai ales la subpunctul b). ce inseamna copie legalizata? Si la subpunctul c). adeverinta aceea trebuie scrisa de mana sau o am de la scoala? Sa imi spuneti la fiecare subpunct ce trebuie sa fac sigur. Funda happy

Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se
efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

Repartizarea computerizată se realizează în 15 iulie, se afişează în 16 iulie; iar în perioada 17 iulie-25 iulie 2014 trebuie să mergi să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat!

Vezi alte detalii în "Broşura Admiterii 2014" de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

Afişarea se face :
* pe net, la linkul oficial http://admitere.edu.ro/
* la liceele respective
* la avizierul şcolii pe care ai absolvit-o
* precum şi pe site-ul ISJ de care aparţi.

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

A) O sa ti se dea cererea acolo unde te inscrii
b) Trebuie sa ai buletin (daca ai) si certificatul in copie legalizata (Te duci la un notar public si-ti faci o copie legalizata)
c) O sa ti se dea de la scoala
d) O sa ti se dea de la scoala
e) Fisa o iei de la medicul de familie
Cam asta ar fi cel mai probabil.

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

A) cererea de inscriere o faci la liceul unde ai fost repartizata
B) copia legalizata la notar :ti se face o copie de pe certificatul de nastere si iti pune o stampila si o semnatura pe spatele ei, asta insemnand legalizarea.
C) o vei primi de la scoala
D)foaia matricola o primesti de la secretariatul scolii unde ai invatat pana in prezent.
E) fisa medicala (aviz epidemiologic, dovada de vaccinare) o elibereaza medicul de familie.