| Sylvye a întrebat:

Imi puteti spune valori morfologice pentru cumantul "CARE"?

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Stiu care elevi sunt talentati ( adjectiv pronominal relativ). Am aruncat paharul care s-a spart (pronume relativ). Care vrea sa asculte muzica? (pronume interogativ). Care carte este interesanta? (adjectiv pronominal interogativ).

| cristinela_1018 a răspuns:

Bine, Corina. Esti singura care ai dat exemplu corespunzator (Corina nr. 2, daca pot sa te numesc asa, luand in calcul ordinea in care apar raspunsurile) pentru adj. pron. rel. Celelalte 2 rasp. sunt gresite; intalnim in acele exemple tot un pronume relativ, deoarece analiza cuvantului `care` se face tinand cont de propozitia din care provine si in interiorul ei, astfel avem pentru primul ex dat de Corina nr. 1 `Baiatul care vorbeste este Alex` exista 2 propozitii ~Baiatul este Alex~- prop. principala si ~care vorbeste~ AT, deci analizam cuv. `care` in interiorul acestei prop., rezulta ca acesta are functia sintactica de subiect, exprimat prin pronume relativ. Analog pentru celalalt exemplu dat de Lavinnia. Deci, singurul rasp. corect in totalitate este cel al Corinei nr. 2... alte exemple nemaifiind necesare.

| Shopiaalin a răspuns:

Pronume relativ - Vorbeste care stie.
adj. pronominal relativ - Baiatul care vorbeste este Alex.
pronume interogativ - Care citeste?
adjectiv pronominal interogativ - Care fata stie sa scrie frumos?

sper ca te-am ajutathappy fundabatting eyelashes?

| Raluca_Iovoaea_1992 a răspuns:

1.Treceau doua care cu fan.(subst)
2.Trebuie sa care fan.(vb predicativ)
3.Care a castigat.(pron interogativ)
4.Care participant a castigat.(adj pron interogativ)
5.Stiu care a castigat.(pron relativ)
6.Care copil a castigat?(adj pron relativ)

| Lavinnia a răspuns:

Pronume relativ: Cel care mi-a reparat masina e unchiul meu.
adjectiv pronominal relativ: Elevul care sterge tabla este de servici.
pronume interogativ: Care este raspunsul?
adjectiv pronominal interogativ: Stii care copil este racit?