| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mie ceva experimente fizica clasa 6

3 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Stiu eu ca profesoara ne-a aratat in a 6-a 2 experimente:

1. Cel cu magnetii: A luat o bare pe care sa puna 2 magneti. Acestia s-au respins, unul fiind scos de pe bara, deoarece aveau aceeasi poli (rosu cu rosu sau albastru cu alabastru)
2. Dilatarea: nu prea i-a reusit. Parca noi foloseam spirt comercial, si nu trebuia de-ala. Nu mai stiu era realizat circuitul folosit pentru dilatare.

| marii10 a răspuns:

Poti sa faci un circuit electric, o roata care, invartita, produce electricitate,
dinamometru, termometru, electroscop.

| 11cristi11 a răspuns:

Poti face un verificator de cunostinte