| MaryIngerPazitor a întrebat:

Imi ziceti, va rog, niste proverbe despre prietenie? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| wannabe a răspuns:

Prietenul la nevoie se cunoaste.

Decat prietenia ignorantului, mai bine dusmania invatatului.

Cei care se potrivesc, lesne se imprietenesc.

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.

Rana facuta de un prieten nu se vindeca niciodata.

Dojeneste-ti prietenii in taina si lauda-i in public.

Fa-te frate cu dracu pana treci puntea.

Orice sa fie nou, numai prietenul sa fie vechi.

Cine cauta prieteni fara cusur, fara prieteni ramane.

Singurul mod de a avea prieteni este de a fi tu insuti un bun prieten.

De preferat un dusman pe fata decat un prieten fals.

Cine are prieteni nu este sarac.

Nici o avere nu e mai de pret decat un prieten bun.

Un prieten adevarat iti ramane intotdeauna prieten.

Iubeste-ti prietenul cu masura caci intr-o zi s-ar putea sa-ti fie dusman.

Spune cu cine te-mprietenesti ca sa-ti spun cine esti.

Prietenia sfarseste acolo unde incepe neincrederea.

Fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma pazesc singur.

Prietenii raman prieteni. Cei care nu raman, inseamna ca n-au fost.

Prietenia adevarata nu se stinge niciodata.

Fara prietenie nu e dragoste, fara dragoste nu e prietenie.

Prietenii vin si pleaca dar dusmanii se aduna.

Prietenul vechi este ca vinul : pe cat se invecheste pe-atat mai cu gust se bea.

imi dai te rog funda?

1 răspuns:
| Camyyy_5609 a răspuns:

Prietenul la nevoie se cunoastabatting eyelashes!

Cine are prieten nerod ajunge din pod in glodbatting eyelashes!

Daca prietenul tau este miere. tu nu umbla sa-l mananci de tothappy:X!

Fa`te frate cu dracu pana treci puntea:X!

Prietenul omului este punga cu bani si sacul cu malaihappy:X!

Prietenia este posibilaa doar intre oamenii bunihappytongue!

Prieteni noi sa-ti faci, Darr de ce`i batrani sa nu te lashiilove struckhappy!

Prietenul se cunoaste la zile negrehappytongue!

Inima isi cunoaste prieteniitongue:X!

Orice sa fie nou.Dar prietenul vechi :X!

Nu te-mprieteni cu omul rau, ia pilda de la cei bunibatting eyelashes :X!

Prietenul vechi este ca vinul care, pe cat se invecheste, pe-atat mai cu gust se bea.batting eyelashes love struck!

Mai bine fara prieteni decat cu prieteni rai.smug!

Iubeste-ti prietenul cu toate defectele sale.batting eyelashes:!

Rana facuta de un prieten nu se vindeca niciodata.smug:X!

Sper ca ti-am fost de ajutorr:* please funda:X!