| Maya_3468 a întrebat:

In c++ ce e cu #include, using namespace std;
int main ()
cout

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

* Daca nu ai "#include" nu poti folosii cout si alte functii.
* "using namespace std" se foloseste pentru compilatoarele din era noastra. Daca preferi sa nu-l scrii, o sa trebuiasca sa zici "std::cout" in loc de "cout", mereu. Daca folosesti antichitatea borland c++, nu ai nevoie de "using namespace std" si poti sa scrii doar "cout".
* int main() e functia principala a programului. Toate programele trebuie sa aiba un "main". Cand rulezi programul tau, windowsul iti executa ce ai scris in main. (daca iti creezi inca o functie-> trebuie s-o apelezi tu, din main)
* cout e pentru afisare( ex: cout<<" branza"; )

| Narcis2007 a răspuns:

Coduri...#include "include" biblioteca de unde isi ia functiile,using namespace std nu stiu exact ce e cu el, int e tipul functiei si main() e programul in sine intr-un fel, fiecare program are doar o functie main() si cout e cand afisezi ceva pe ecran... daca ai intrebari da-mi un mesaj

| 111111111111111 a răspuns:

Pai fara astea nu merge algoritmul, depinde in ce faci. daca faci in MinGW fara stea nu merge,