| Petrovic a întrebat:

În ce constă Atestatul la Informatică? Se poate realiza singur (fără echipă)?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

E atestat, nu meci de fotbal, mi se pare de bun simt sa fie individual.
Daca ești la profil matematica-informatica, poți face cam orice aplicație, în care sa ai de preferință grafica, sau ceva vizual,... Un joculeț, o baza de date, o aplicație de gestiune individualizata pentru o firma anume, o simulare a unui joc clasic(spânzurătoare, roata norocului, etc), sau un calculator electronic de buzunar (cu interfață). Pentru o nota bună trebuie sa folosești subprograme și metode specifice (funcții, proceduri, backtracking, stive sau cozi, metode de sortare... iar cireașa de pe tort ar fi pointeri).
Poți folosi orice program dorit, atâta vreme cât îl stăpânești și faci singur aplicația (ajutor primești la nevoie, numai interes sa prezinți).
Iar dacă nu te poți hotărî asupra unei teme, cu siguranță îți va propune profesorul ceva potrivit.