| Tina_2206 a întrebat:

In conditiile istorice ale perioadei interbelice in care Romania incerca sa devina o voce distincta in peisajul cultural european, considerati ca mai era necesara sau importanta pastrarea identitatii culturale nationale? Argumente pro sau contra.

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Pastrarea identitatii culturale nationale era foarte importanta, mai ales ca Romania a devenit sta unitar abia la sfarsitul primului razboi mondial.Sa nu uitam ca, si pana la acea data intelectualitatea romana fusese in contact permanent cu valorile culturale europene.In ceea ce priveste literatura, de ex., multi scriitori romani s-au integrat in curente literare existente la un moment dat in Europa insa permanent au razbatut in operele celor mai importanti dintre ei elemente nationale. In perioada interbelica un Calinescu a scris in stilul lui Balzac dar cu imagini concrete ale societatii romanesti, Blaga a fost expresionist integrandu-se curentului european insa tot el a scris interesanta trilogie in care introduce cunoscutul termen de
'spatiu mioritic", specific culturii romanesti.Sadoveanu,Rebreanu,Arghezi,Barbu, Camil Petrescu sunt tot atatea nume importante careau adus, prin creatia lor o nota distincta, originala in literatura lumii.Ar fi multe de spus, dar important este ca tocmai prin specificul national existam in vasta cultura universala.Si n-am vorbit decat despre literatura. Caci Brancusi, Eliade sau Cioran au intrat la randul lor, in panteonul marilor creatori ai lumii.
'

| Razvan a răspuns:

Identitatea culturala este esentiala pentru a te putea mandri cu faptul ca au existat genii care au ilustrat in versuri sau poza si nu numai aspecte ale vietii romanesti.Nu ai cum sa nu te mandresti cand citesti despre Stefan cel Mare sau sa nu citesti cu incantare si cu amuzament umorul de neegalat al lui Caragiale.Nu exista tara democratica din lumea asta al carei popor sa nu aiba identitate culturala.De avut au dar nu stiu sa o priveasca si sa o aprecieze.Mereu credem ca valorile altora sunt mai marete.Nimic mai fals. Poate ca pe cer e loc de un singur Luceafar dar sunt milioane de stele pe langa elhee hee