| anonim_4396 a întrebat:

In primul rand sunt in clasa a 9a si vreau sa ma "mut„ la un liceu din SUA in format online (adica sa fac de acasa) dar cum sistemul din Romania si cel din SUA din punctul me de vedere sunt foarte diferite sunt curios sa aflu daca pot sarii direct in clasa a 11a. Este posibil?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand NU exista cursuri online americane pentru un copil din Romania.

Apoi, tu esti un copil extrem de slab, daca acum cateva luni erai disperat sa intri la cel mai slab liceu din Buzau, asadar nu ai nici o sansa sa ajungi tu in america ca sa studiezi acolo.

Va ramane un vis si o curiozitate personala, care din pacate nu ai cum sa le cunsoti vreodata.

In orice caz, te asigur ca nu sare nimeni peste clase in occident, dimpotriva, pierd 1 an de zile fiindca obligatoriu fac 1 an de pregatire intensiva ca sa invete limba tarii respective, dupa care este bagat in clasa unde a ramas de la scoala anterioara.

| Lioana a răspuns:

Condițiile in care te poti muta la un liceu din USA le afli de la acel liceu la care vrei sa te inscrii. Cauta-i pagina oficiala pe net, si scrie-le daca nu gasesti ce te intereseaza pe acea pagina.

| blackann a răspuns:

Nu laughing) wtf

| paul123paul123 a răspuns:

Nu ai cum, doar daca ai stii tot pana in a 11 si dai examen insa trebuie sa intrebi la liceul u.s.