| TheBlackEmo a întrebat:

Întrebare pentru cei din Targu Jiu,se învata bine la liceul de arte? Cu ce medie pot intra? si se face multa muzica? ce gen (vocal, instrument)?

4 răspunsuri:
| XatomisX a răspuns:

Eu sunt din economic se invatq bine pe naiba ala e un liceu de prosti mai bine nu te-ai duce acolo si nici econimicul care sa intrat cu media peste 8.30 nu se invata cine stie ce alege tudor, eca, spiru sau economic astea sunt cele mai bune

| Dilavia a răspuns:

Buna! la multi ani! eu sunt la arte dar in Ploiesti, insa stiu ca se invata bine la toate liceele de arte, din Romania, apropo nu se face muzica la liceul de arte si la liceul de muzica, la liceul de arte decat se desenaza cam conteaza si notele dar nu asa mult ma rog iti dai seama ca, cu media 5(zic si eu nu zic ca ai avea aceasta medie) nu te primeste tine cont mai tare de evaluarea pe care o s-o dai si eu am dato ne-a pus sa desenam un bol cu fructe pe o masa care langa bol era un castravede am desenat bine si am intrat sa stii ca se intra foarte greu!

| Ragnarøkr a răspuns:

Nu sunt din Tg. Jiu, însă sunt la un liceu de artă, şi-ţi pot spune că fiind licee vocaţionale şi comparându-le cu cele teoretice, nu se învaţă CHIAR atât de bine, materia în general fiind mai uşoară şi în particular materiile "reale", cum sunt matematica, fizica, chimia ş.a. (Plus, vei face mai puţine ore pe săptămână - Personal fac 2 ore de matematică, 1 de chimie, 2 de fizică şi una de logică (sunt la profilul "Arte Plastice"). Faţă de generală, unde făceam 5 sau 6 ore de matematică pe săptămână, e o diferenţă uriaşă.)
Însă se învaţă, profesorii nu sunt cu nimic mai prejos, şi nici elevii!
Cât despre muzică, există secţia "Muzică", şi acolo automat înveţi să cânţi la un instrument sau mai multe şi îţi dezvolţi aptitudinea de a cânta.
Cât despre medii, ele se schimbă din an în an în funcţie de nr. elevilor şi performanţele acestora, aşa că nimeni nu-ţi poate spune sigur, însă dacă iei o medie peste 7 sau 8, şi o nota bună (8, 9 sau 10) la examenul de aptitudini sigur vei intra.

| MărioaraSpovedită a răspuns:

Bună.Da,se învaţă bine.Nu contează media de admitere, ci ce note iei la probele de aptitudini.Baftă