| Andreea0612 a întrebat:

Intrebare pentru cine a mai dat competentele lingvistice la romana, proba orala. Ce fel de intrebari se pun, legate de textul dat?

1 răspuns:
| EduardPirvu a răspuns:

Ti se da un text la prima vedere. Pe baza acestuia vei avea un set de intrebari. De exemplu: sinonime contextulae, viziunea autorului/poetului cu privire la un aspect dat, viziunea ta asupra textului si cam atat...totul este foarte simplu...cel mai elementar este INTELEGEREA TEXTULUI!