April
| April a întrebat:

Iubesc patimas limba romana, cred tot ce spune gramatica ei si savurez exceptiile, locutiunile si expresiile ei.Stiti,bunaoara, cat de multe expresii au in componenta cuvantul "ochi'si cat de variate sunt sensurile lor? Enumerati cateva folosindu-le in contexte potrivite.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Plin ochi.
Între patru ochi.
Ochiul soacrei.
Ochiul stăpânului îngraşă animalul din ogradă.
A te lua cineva la ochi.
Cu un ochi la slănină şi unul la făină.
Ochii care nu se văd, se uită.
Aruncă-ţi ochii spre mine.
Am ochit o gagică.
Ochii sunt oglinda sufletului.
Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte.

17 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

@miletyn Cu toate că întrezăresc persoana din spatele avatarului, o să-mi permit să-ţi explic că pe TPU se răspunde la întrebarea iniţială şi nu la răspunsurile utilizatorilor. Deci nu răspunsuri la răspunsuri. Iar acea corectură pe care încerci să o faci nu are legătură cu întrebarea în sine şi nu face decât să se piardă sensul acesteia legându-ne de amănunte.
De pe la grădiniţă am învăţat acel proverb şi tot de atunci am învăţat că vita e un animal şi nu OZN sau maşină de scris.
Să revenim la celelalte probleme de care suferi şi anume gramatica şi lecţiile pe care vrei să le dai. Stimabile, fă-ţi întâi o revizie a propriului fel de a scrie şi apoi mai vedem dacă e esenţială acea scăpare sau faptul că cineva are nevoie de ajutor şi mai puţin de lecţii de gramatică. Dar dacă tot eşti specialist în gramatică, să începem corectura cu tine, şi să-ţi dau câteva perle de ale tale drept exemplu :
-'' dela '' folosit de multe ori în răspunsurile tale în loc de : De la.
-''. '' Folosit în loc de :
-''Dece'' Folosit de multe ori în loc de : De ce.
-Nu pui punct la sfârşitul propoziţiilor, iar acolo unde pui punct propoziţia următoare o începi cu literă mică ( indiferent dacă ai terminat propoziţia cu punct, semnul exclamării sau al întrebării).
-Foloseşti o grămadă de prescurtări inutile : ''f. corectă '', ''din. pct. meu de ved. '' etc.
-Foloseşti virgula după '' şi '' iar pentru un pic de culoare mai strecori câte un regionalism. Exemplu: '' intrebai ''.
Cu foarte multă stimă îţi spun că-ţi voi accepta toate sfaturile din domeniul gramatical cu condiţia să o foloseşti tu înainte de toate într-un mod exemplar.
Să auzim de bine!

| Flav a răspuns:

Ochi pentru ochi si lumea va ramane oarba.
In ochii tai vad intreaga lume.
Casca ochii mereu - sfatul parintilor (mei).
Mereu imi place sa discut c-o persoana ''intre 4 ochi'', pentru a despica nelamuririle si deslusi adevarul.
Ochi de furnica - sa vezi micile detalii, care pot face diferenta.
Du-te-n ochiul ala - la balta, la pescuit, loc unde poti arunca batul, unde-ti poti desfasura uneltele.hee hee
Momentan, atat imi vin in cap acum.

| Vizitiul a răspuns:

"Mai bine fara ochi decat fara suflet"
Ce folos daca vad si nu simt!?
Asta mi-a plesnit in creier.

| Elena1234456 a răspuns:

Si mie imi place limba romana.Hai sa vedem ce imi aduc aminte:
-ou ochi
-ochi de aragaz
-a face ochi dimineata
-a fi ochi si urechi

| Derye a răspuns:

Ochiul furtunii, de asemenea!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

. cuvantul "ochi" ARE (in componenta? n. m)... cat de multe. SENSURI / INTELESURI si nu expresii, asa cum te exprimi tu...; oricum, trebuia folosit singularul vb-lui "a avea" fiindca ochii "e" doar 2(doi) care-s mai putin decat 50!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu-mi fie cu deochi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ochii tai vad tot Parisul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A facut ochii cat cepele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punct ochit - punct lovit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar atat cat pui intr-un ochi de soarece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ochii tai si pruncul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ochiul maro de asemenea!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arunca-ti ochii peste scrisoarea aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@flav : ca sa poti deslusi adevarul e necesar uneori sa vezi, asa cum zici tu, detaliile, dar pentru asta ai nevoie de un "ochi de VULTUR"; altfel nu vei reusi sa "despici FIRU-N PATRU" spre a "CLARIFICA nelamuririle". Iata ca-ntr-un ochi DE balta se poate pescui doar tragand cu ochiul!
@arthur : Ochiul stapanului -adica omul se preocupa- (sa / sa se) ingrasE VITA; asa subinteleg eu zicala, cu predicatul la conj. prezent; nu cred ca zicala ar putea face trimitere la toate animalele din ograda.

| Noaptea a răspuns:

Ochii sunt oglinda sufletului.