| Anonimu173 a întrebat:

La câte absente la o materie, îți scade nota la purtare?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La fiecare 20 de absente acumulate, se scade cate 1 punct la purtare, indiferent ca sunt la 1 materie sau la mai multe.

| sierra1 a răspuns:

Mai prececis, la care materie și la câte ore pe săpt?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, legile invațamintului sau tot schimbat de a lungul timpului, intreaba ti profesorii in clasa, ei cu siguranta stiu exact.

| Hyperion7 a răspuns:

20,citez
"Art.27: (1) Pentru toti elevii din invatamantul preuniversitar, la fiecare 10 absente nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absente nejustificate din numarul de ore pe semestru la o disciplina sau modul, va fi scazuta nota la purtare cu cate un punct.
(1^1)) Pentru toti elevii din invatamantul gimnazial si liceal, la fiecare 20 absente nejustificate pe an scolar, din totalul orelor de studiu sau la 10% absente nejustificate din numarul de ore pe an scolar la o disciplina de studiu/modul de specialitate, va fi scazuta nota la purtare cu cate un punct."