| Argelean a întrebat:

La cate absente se scade nota la purtare? La 11 nemotivate, adica daca ai 10 patesti ceva?

12 răspunsuri:
| ElSueno a răspuns:

La 10 absente nemotivate se va scadea 1 punct la purtare.

| Argelean explică (pentru ElSueno):

Pai am 10, nu trebuia sa se anunte parintii sau ceva?

| Caterinkaaaa a răspuns (pentru Argelean):

Trăieşti in Romania. nota la purtare nu se scade de la absente.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. La 10 absente nemovitate iti va scadea un punct la purtare si scadea bursa profesionala timp de o luna(daca esti pe profesionala).
Nu, tu trebuie sa le spui parintilor tai.

| sierra1 a răspuns:

Pentru fiecare zece absențe nemotivate se scade câte un punct. Dacă ai 10 (abs nemotivate), ai 9 (la purtare)

| Kuurochin a răspuns (pentru Argelean):

Depinde si de dirigintele/diriginta ta happy daca e de treaba e posibil sa nu iti scada nota sau sa iti anunte parintii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Argelean):

Într-adevăr, 10 absențe înseamnă minus un punct la purtare.
La sfârșit de an școlar, părinții tăi vor primi acasă o înștiințare scrisă cu numărul de absențe, nota la purtare, cât și corigențele tale (dacă e cazul!). Ei sunt nevoiți să o semneze (dovada faptului că au luat la cunoștință problemele cu care te confrunți) și trebuie să o predea la secretariatul școlii (sau dirigintei).
Dacă poți, vorbește cu unul din părinții tăi (care crezi că e mai indulgent) și spune-i să îți scrie o cerere de mână, prin care să solicite motivarea unei absențe, ori două (să invoce un motiv credibil). Și ești salvat...

| GPA a răspuns:

In general, regulamentul prevede sancționarea elevului la 10 absențe acumulate cu un -1 la purtare. Dar, sunt excepții, sunt sigur că dirigintele te va salva in aceasta situație si-ti va motiva o absență. Am avut această problemă, iar dirigintele de asemenea, a motivat o absență.

| SebyOp a răspuns:

La 10 absențe - un punct la purtare, la 20 de absențe îți vine o foiță acasă cu ele, la fel și la sfârșit de an școlar.

| Argelean explică (pentru floresdemayo):

Parintii mei stiu de asta, problema e ca, mama o vorbit cu diriginta acum 2 zile si nu o zis nimic de 10 absente sau ca imi scade nota la purtare, avem un site care afisaza mediile, iar la dirigentie am 10 pe ambele semestre, iar la absente 8 nemotivate. Ce sa mai inteleg?

| Anon31241212 a răspuns (pentru Argelean):

Nu la toate scolile e de la 10. La mine e de la 15. Nu i-a zis nimic fiindca cred ca poate ti le-a motivat.

| Adry05 a răspuns:

La 10 de unde 11