| ThePinkJellyfish a întrebat:

Buna! La cate absente nemotivate pe anul scolar/pe modul se scade nota la purtare?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La fiecare 20 de absente se scade 1 punct la purtare, asa spune legea!
la 100 de absente ramai repetent.

| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau nu as pune problema astfel, care e maximul de absente, ci as cauta cu tot dinadinsul sa nu mai fac absente.Chiar nu-i asa greu sa fii prezent/a la scoala. Spor.

| anonima4552 a răspuns:

20.Ordinul aduce modificări referitoare la situațiile în care se scade nota la purtare pentru absențe. "Pentru toţi elevii din învăţământul primar, la fiecare 20 absenţe nejustificate pe an școlar, din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe an școlar la o disciplină de studiu, va fi scăzut calificativul la purtare, gradual, de la Foarte bine la Bine, Suficient, Insuficient. (...)