| Mihai0015 a întrebat:

La ce iti folosesc in viata atestatele pe care trebuie sa le faci la sfarsitul clasei a 12-a?
De exemplu,eu sunt pe profilul electronica automatizari si am ca tema pentru atestat traductoarele de debit.
Unii profesori ne-au spus ca nu putem intra in bac, altii ca putem fara probleme.

Vreau sa ma imi dedic toata atentia pentru BAC, nu sa invat 10-15 pagini de teorie pentru atestat.
Sau daca nu stiti sa raspundeti, imi puteti recomanda un site de specialitate pe care sa pun aceeasi intrebare?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lucrarile de atestat sunt dovada ca ai inteles cele invatate din specializarea ta.
Se fac in scris (uneori si practic) si se sustin oral, iar in urma notei obtinute vei primi un certificat de calificare despre absolvirea invatamantului de specialitate pe care l-ai terminat.
Cu acel certificat de calificare vei putea ocupa un post din domeniul invatat sau meserii inrudite, ceea ce NU se poate face fara calificare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te angajezi mai repede.
De ce n-ai venit la mate-info? Un amarat de program si o amarata de baza de date in Fox si scapi...

| Raducons a răspuns:

Se poate intra si fara atestat dar e bine sa il iei cu nota mare sau f mare.
In viata nu iti ajuta la nimic dar trebuie sa sustii o proba ca la terminarea unui curs. Daca stii electronica cat de cat nu ar trebui sa ai probleme, este usor.Este acceptabil subiectul.
Daca nu te pasioneaza este foarte greu imi dau seama.

| Kogaion a răspuns:

Te vor ajuta pe viitor cand o sa te angajezi, atestatele sunt o dovada a unor competente pe care le-ai dobandit pe parcursul liceului.