| Catelus_Codrin_1990 a întrebat:

La diferentele la informatica la profil mate info (neintensiv) ce exercitii se dau si sunt grele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi cer scuze, am citit greșit întrebarea.

Diferențele nu sunt nici ușoare și nici grele. Sunt doar ok.

Probabil primele subiecte vor fi ceva basical, bazele, pe care le-am precizat și in răspunsul anterior, Instrucțiunile și condițiile, headerele.
Vor fi probleme de logica, iar dacă nu ma înșel, profilul de matematica-informatica simplu, a început sa lucreze in C++. Ceea ce înseamnă ca te poți orienta și pe pbinfo sa vezi de acolo niște probleme.

Oricum, accentul se pune pe algoritmii fundamentali: cmmdc, cmmmc, sa prelucrezi un șir de numere, ultima cifra, trunchierea e importantă, operatorii și operanzii, inițializarea numerelor (sa știi cum sa inițializezi un nr nedefinit de biti) și multe alte lucruri. Chestii basical laughing

Mult succes! Funda?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul semestru, cel mai probabil vei învață pseudonimul, sa analizezi din punct de vedere logic o problema și sa vezi cum funcționează un algoritm, cum începe, ce trebuie sân conțină și cum sa se finalizeze.
Vei învăța bazele (binar, hectal, hexazecimal etc).
După care vei trece la instrucțiuni. Dacă nu esti atent încă de la început, cel mai probabil din al doilea semestru, sau chiar mai devreme o sa-ți dorești sa nu fi ajuns in acea sala de clasa, la acel profil happy

Vei studia mai apoi headerele, operatorii matematici și operanzii. Trebuie sa știi câte ceva despre numerele reale (naturale, întregi, raționale etc și iraționale), sa le înțelegi mai exact.

Sa înțelegi cum funcționează șirurile de numere și inducția matematica, sa știi sa definești mulțimile de numere corect și concis dpdv matematic, iar fără suport in ceea ce faci, nu vei reuși.

Însă dacă faci ce-ți place, atunci probabil ai nimerit profilul cel bun!

Dacă vrei sa te mai ajut cu ceva, poți sa răspunzi la acest comentariu.

Mult succes! Funda?; x