| RyBaK a întrebat:

La evaluarea nationala la romana la Subiectul 1 ex.1 am dat cate doua sinonime la fiecare cuvant credeti ca ma puncteaza happy

Răspuns Câştigător
| HelpMePlease343 a răspuns:

Pai...e asa...tu poti sa dai 200 de sinonime la un cuvant da ei ti-l accepta doar pe primul. daca pe primul l-ai scris corect, nu te depuncteaza(ce ai scris? eu am scris la odata=intr-o zi, fetele=fecioarele, pom=copac)winking funda?big grin

7 răspunsuri:
| vioreld a răspuns:

Aici este cu dus si intors rybak.
Ei ti-au zis sa dai de ex. un sinonim al cuvantului frumos si tu ai scris 2 sinonime, dragut si simpatic, ti le ia in considerare, iei punctaj maxim, dar daca ai scris 2 sinonime si unul dintre ele nu este bine, pe cel gresit ti-l ia in considerare, adica pierzi din punctaj.

| Veverita a răspuns:

Da.puncteaza sigur

| Chérrrie a răspuns:

Se puncteaza prima varianta.adica: fetele=domnisoarele,fiicele iti puncteaza sinonimul domnisoarele,nu fiicele. poate ai scris fiicele prima varianta, daca zici ca ai dat doua sinonime, si o sa iti dea punctajul maxim.m.am uitat peste barem si la ex.1 raspunsurile corecte erau candva, copac si fiicele, astea trebuiau scrise intai si apoi daca mai dadeai ale sinonime. succes pe miercuri!happy

| NanaXOXO a răspuns:

Logic ca te puncteaza, si ai facut foarte bine ca ai dat 2 sinonime la fiecare cuvant, asa am facut si eubig grinbig grin

| Anhi a răspuns:

Pai e ine sa pui mai multe, daca unul nu e bun ti-l puncteaza pe celalaltwinking

| mitzu_4004 a răspuns:

Bineinteles,poate unul dintre ele nu e bun si puncteaza pe al 2-lea.asa am facut si eu

| Sedativ_7392 a răspuns:

Da.Din moment ce sunt corecte ambele nu ar avea de ce sa te depuncteze.happy