Întrebare recomandată | GabrielStefan a întrebat:

La liceul CFR din Galati te poti face si mecanic de locomotiva? adica ma refer de conducator de locomotiva

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu, liceul nu te poate face sef inca de la inceput. Cum poti crede ca cineva ti-ar putea da pe mana un tren de persoane, si nu numai, numai pentru faptul ca ai terminat un liceu de profil? Acest lucru insa se poate intampla dupa multi ani de ucenicie si multe alte cursuri de specialitate, care se fac in cadrul CFR-ului.

| mont a răspuns:

In trecut deveneai mecanic de locomotiva din cadrul acestor licee, insa in prezent pentru a deveni mecanic de locomotiva trebuie sa faci un curs special de mecanici de locomotiva, din cate stiu e organizat de AFER. Si desigur nu vei fi din prima mecanic si nici pe trenuri de calatori ori pe rang superior.

| Jokyo a răspuns:

Nup happy

| manufactured a răspuns:

Prin munca si devotament, trebuie sa mai faci niste cursuri specializare...si poti ajunge acolo