| TheBlackCrystal a întrebat:

La limba romana am de facut un comentarui la o poezie (sa dovedesc ca poezia Iarna de Vasile Alecsandri este un pastel) dar noi nu am mai facut niciodata un comentariu si nu stiu ce trebuie sa scriu. Daca ma putezi ajuta sa imi spuneti despre ce trebuie sa vorbesc in el ma veti ajuta foarte mult si eu va voi fi recunoscatoare (va voi da funda si voturi!) Va rog mult sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| 123456789_9071 a răspuns:

In introducere:incepi cu definitia pastelului
apoi zici cateva informatii despre poezie:autorul, cand a aparut etc
In cuprins: numesti pe rand cateva trasaturi a pastelului(din definitie sau din caiet daca v-a dat) si o exemplifici pe poezia ta. fiecare trasatura e un paragraf nou
In concluzie:"" Deorece poezia Iarna de V. A...(si zici iar trasaturile) putem spune ca este un pastel.
fundita?

1 răspuns:
| omienouăsutenouăzecişişase a răspuns:

În introducere poţi să scrii că este gen liric... Şi continui cu câteva caracteristici ale pastelului făcând referire la text(în acest caz la poezia Iarna) şi cu exemple din poezie.
Caracteristicile pastelului:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pastel
Poate te ajută:*!
Succes.