| STefy3333 a întrebat:

La multe probleme se cere aria cercului. Dar dupa una din formule asta inseamna ca trebuie sa aflu aria discului sau lungimea cercului? Asa ar trebui sa scrie(una din variante)

Răspuns Câştigător
| Şarap a răspuns:

Aria cercului este o exprimare gresita... Cercul nu are arie, are doar lungime... Deci ar trebui sa afli aria discului.winking

1 răspuns:
| allynNa20 a răspuns:

Ar trebui sa se scrie aria discului. Asa e corect. Cercul este gol. Totusi multi autori formuleaza cerinte cu aria cercului. Nu e o greseala foarte mare, dar corect e aria discului. Sper ca te-am ajutat.