| DariDariusboss a întrebat:

La scoala profesionala faci si scoala?( in sensul daca inveti la diferite materii) sau faci numai practica?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pui in practică ceea ce inveți teoretic

| anonimg a răspuns:

Faci și școală, și practică. Și la toate vei da examen. Totuși, se va face mai multă practică.

Sfatul meu este că oricât de greu ar fi liceul, să te duci la liceu. Pentru că dacă faci profesionala, o să vrei după aceea să faci liceul. Și o să îl faci la seral. Dar asta înseamnă să pierzi câțiva ani.
Doar cu școala profesională nu o să te descurci în viață. Toți angajatorii caută ca angajații lor să aibă liceul.
Și fără liceu nu poți să ai vreo funcție mai înaltă, și deci nici salariul mai mare.
Nu te uita în gura guvernului României când spune că România are nevoie de forță de muncă. Forța de muncă înseamnă munca de jos și salariul minim sau mediu pe economie. Nu merită.
De aceea meseriașii au plecat din țară, și au rămas câțiva cârpaci care lucrează în dorul lelii din pricina salariului prea mic.
Tu trebuie să înveți să faci liceul, și apoi să continui la o facultate. Din facultate ieși direct inginer. Ai așa mai multe șanse de angajare, și un salariu mai bun.
Așadar, cu liceul ai șanse să te dezvolți. Cu profesionala nu înveți nici o meserie, oricâtă practică ai face. Pentru că practica din școala profesională n-are nicio legătură cu munca din realitate.