| FashionKitty a întrebat:

Lb romana, cls a 9 -a: Ce fel de carti intra in categoria "Confruntari etice si civice"? Stiu ca in manual avem Mara si cateva de Liviu Rebreanu dar trebuie sa gasesc alte carti ce sa se potriveasca genului.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În programa pentru clasa a 9-a găseşti "pentru tema Confruntări etice şi civice: Ioan Slavici, Moara cu noroc; Liviu Rebreanu, Pădurea spânzuraţilor; Augustin Buzura, Vocile nopţii; poezii de Ana Blandiana, Mircea Dinescu, Ileana Mălăncioiu; Milan Kundera, Gluma etc." - SURSA :
http://www.limba-romana.net/......a-IX-a/40/

Toate cele bune.