| Deduandreea a întrebat:

Ma puteti ajutabatting eyelashes?
Dau fundita.
1. Locutiunile substantivale aducere-aminte si nebagare de seama sa fie la nominativ singular. functie sintactica de subiect
2.Parere de rau si tinere de minte sa fie la acuzativ singular cu f. s de complement.
Multumeschee hee.
Fundita.

Răspuns Câştigător
| Cori_1664 a răspuns:

1. a) Aducerea aminte despre locul unde am lasat pixul mi-a fost de mare folos.
b)Nebagarea de seama din partea celorlalti la suparat foarte tare.
2. a)Simt (simt sau am) o parere de rau pentru ce am facut. (complement direct)
b)Din cauza tinerii de minte proate am picat testul la fizica. (complement circumstantial de cauza) SPER CA TE-AM AJUTAT!happy