| wally2009 a întrebat:

Mai, am si eu o problema care se rezolva prin metoda figurativa
Suma a doua nr naturale este 284, iar unul dintre nr este de 3 ori mai mare decat celalalt. Aflati numerele
Cine imi arata cum se face funditaaa

Răspuns Câştigător
| Raducu1 a răspuns:

Pai numerele sunt a si 3a(faci un segment de lungime a cm si unul de trei ori mai mare). Adica 4a=284, de unde a=71(pui deasupra la fiecare segment 71). Adica cele doua numere sunt 71 si 213.

6 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Wally,sunt de acord cu ce ti-au scris userii Raducu1 si Stef44. Cele doua numere cautate sunt 71 si 213.

| sunt a răspuns:

Pai faci primul nr. de un cm, iar al doilea numar de 3 ori mai mare( 3 segmente). Fie numerele x si y =) x+y= 284 =) x+ 3x=284 4x=284 x= 284:4=71 =) x= 71 y= x*3= 71*3= 213. SUCCES! BAFTA! Sper ca ti-am fost de ajutor. FUNDA? big grin

| Stef44 a răspuns:

Sal: 284/4= 71 asta e numarul mic. cel mare e 71*3=213. Verificare 213+71= 284

| Eric1609 a răspuns:

Intreaba ma pe mes ca nu am timp acum
is clasa a7 a te pot ajuta da nu acum ca e tarziu
geniul_eric@yahoo.com plz contacteaza ma

| wally2009 explică:

Raducu1 mersi mult

| wally2009 explică:

Ioana sorry dar Raducu1 a raspuns primul si corect big grin