| MissCupcake_7313 a întrebat:

Mai multe informatii despre liceul George Cosbuc din Bucuresti? Cu ce medii s-a intrat anul asta?

Răspuns Câştigător
| Ioanaa_5834 a răspuns:

1. LOCALIZARE

Adresa: Strada Olari, nr. 29, 31, sector 2, Bucureşti
Telefon: 021-2528080/ 2527763
Fax: 021-2528376
Adresa web: www.cosbucbilingv.ro

2. ISTORIC

Colegiul Naţional Bilingv "George Coşbuc" are o tradiţie de 138 de ani. Istoria sa începe în perioada 1869-1949, când a fost fondat Institutul de domnişoare "Choisy – Mangâru", specializat în predarea limbilor străine cu profesori nativi, din Germania şi Franţa. În 1958 s-a transformat în Şcoala medie "George Coşbuc", cu sediul în Calea Moşilor nr. 148.
Şcoala a devenit, în 1972, Liceul "George Coşbuc" cu profil teoretic şi mai târziu industrial, mutându-se în noua clădire din Strada Olari, nr. 29-31.
În 1991, liceul a obţinut statutul de liceu bilingv de limba engleză, ceea ce implică o studiere detaliată a limbii şi culturii ţărilor anglo-saxone. Din acest an, elevii beneficiază de prezenţa profesorilor de specialitate din Marea Britanie, Statele unite ale Americii, Australia şi Canada, ca rezultat al protocolului încheiat cu organizaţiile GAP, SOL, CETP şi Peace Corps.
În anul 2005, liceul şi-a schimbat numele în Colegiul Naţional Bilingv "George Coşbuc".
Structurarea Colegiului Naţional Bilingv "George Coşbuc" (liceu cu clasele V-XII):

 gimnaziu: toate clasele cu program intensiv de limba engleză;

 liceu: toate clasele cu program bilingv engleză, filieră teoretică, din care: 3 clase cu profil uman (filologie) şi 3 clase cu profil real (Matematică-informatică).

Formarea claselor a V-a se realizează pe baza testării cunoştinţelor de limba engleză, limba română şi matematică.
La admiterea în clasa a IX-a este obligatorie proba de verificare a cunoştinţelor de limba engleză, promovarea testului de engleză fiind recunoscută de toate liceele cu clase bilingve.
Dotările Colegiului Naţional Bilingv "George Coşbuc" :
un laborator de chimie;
 un laborator de biologie;
 două laboratoare de fizică;
 două laboratoare de informatică, cu reţea de calculatoare performante, conectare rapidă la Internet. Prin sistemul AEL unul dintre laboratoare permite desfăşurarea orelor interactive la diferite discipline. Elevii au acces permanent la Internet în afara orelor de curs;
 un cabinet de geografie;
 un cabinet de istorie;
 şapte cabinete de limba şi literatura engleză;
 un cabinet de limba franceză-spaniolă;
 un cabinet de limba germană;
 un cabinet de educaţie religioasă;
 un cabinet de asistenţă psiho-pedagogică;
 sala de sport cu posibilităţi multiple de practicare a diferitelor sporturi (baschet, volei, tenis, gimnastică sportivă şi artistică);
 sala de festivităţi mobilată multifuncţional, dotată cu sistem de amplificare audio-video în care
se desfăşoară şedinţe, seminarii, conferinţe, spectacole, dar şi ore de curs;
 cabinet medical;
 bibliotecă (peste 38000 de volume) cu sala de lectură şi acces la Internet.
 bufet;
 mini-sală de fitness în incinta sălii de sport;
 staţie de amplificare pentru DJ "Radio Coşbuc".
*Sursa: site-ul liceului

3. ADMITERE

Pentru admiterea în anul şcolar 2007-2008, la Colegiul Naţional Bilingv "George Coşbuc" au fost disponibile 168 de locuri: 84 de locuri la Matematică Informatică – bilingv engleză şi 84 de locuri la Filologie – bilingv engleză. Ultima medie de admitere a fost 9, 04 la Matematică Informatică – bilingv engleză şi 8, 81 la Filologie – bilingv engleză. Au fost formate în total 6 clase de clasa a IX-a.
Sursa: cotidianul Gândul, ediţia din 4 mai 2007

Media de admitere la liceu în ultimii cinci ani:

Anul Real Uman
Prima medie Ultima medie Prima medie Ultima medie
2000 9, 8 8, 5 9, 53 8, 34
2001 9, 75 8, 82 9, 88 8, 73
2002 9, 77 8, 88 9, 68 8, 79
2003 9, 84 8, 81 9, 89 8, 55
2004 9, 87 9, 18 9, 89 9, 02
2005 — 9, 04 — 8, 81
*Sursa: site-ul liceului

4. PROFESORI

Media de vârstă a cadrelor didactice din acest colegiu este de 40 de ani. Printre profesori se regăsesc autori de manuale, autori de culegeri de exerciţii, formatori la nivel naţional şi regional, metodişti, inspectori de specialitate, autori de articole, bursieri internaţionali.
Colegiul Naţional Bilingv "George Coşbuc" dispune de un număr de 49 de profesori titulari, din care 3 cu grad de profesor doctor, 27 profesori cu gradul didactic I şi 7 profesori cu gradul didactic al II-lea.

Director: Prof. Ilinca Buciu
Director adjunct: Prof. Amalia Roşca
Consilier educativ: Prof. Alina Păunescu

5. De ce să alegeţi Colegiul Naţional Bilingv "George Coşbuc"?

Absolvenţii pot obţine la sfârşitul clasei a XII-a un atestat de competenţe profesionale, recunoscut de Ministerul Educaţiei şi de Ministerul Muncii;
Elevii au obţinut rezultate excepţionale la olimpiade, numeroase premii la concursuri, precum şi performanţe individuale. Promovabilitatea la Bacalaureat în 2006 a fost de 100%.

Evenimente organizate de Colegiul Naţional Bilingv "George Coşbuc":
 Târg cu vânzare "Arata ca îti pasă!" în vederea strângerii de fonduri pentru victimele din Asia
 Ziua Unirii
 Ziua Mihai Eminescu
 Comemorarea Holocaustului
 Vizită la Şcoala Americană
 Târg de oferte de voluntariat ale ONG-urilor
 Săptămâna "Alege-ţi cariera!" pentru elevii de clasa a XII-a
 Prezentari de burse de studiu ale unor universităţi străine
 Halloween
 Ziua Liceului
 Balul Bobocilor
 Balul Primaverii - Spring Fling
 Serbare de Crăciun - profesorii au cântat colinde elevilor
 Ziua Absolvenţilor - festivitate cu robe pentru absolvenţii claselor a VIII-a şi a XII-a
 Cupa Coşbuc la basket
 Lansare volum de poezie - Monica Bălan, "Picături de nectar", ed. Perpessicius, decembrie 2004
 Aprilie 2004 - prima Conferinţă de Învăţare activă din Bucureşti, cu participarea unor profesori formatori din Marea Britanie.

1 răspuns: