April
| April a întrebat:

Mai stie cineva unde si cand se vorbea despre "duduca din Vaslui"?

5 răspunsuri:
April
| April explică:

Draga elenehd, nu eu ti-am notat rasunsurile cu stupid si chiar vreau sa precizez ca nicidata nu dau acest calificativ fiindca respect timpul pe care repondentul si l-a pierdut redactand raspunsul.
Cu toate ca informatiile tale despre nuvela respectiva sunt foarte exacte, nu despre asta este vorba.Si cum se pare ca intrebarea era prea de detaliu pentru a i se da raspunsul il voi da eu, pentru a incheia discutia.Este vorba despre discutiile purtate in sedintele Junimii la Iasi, atunci cand se punea problema articolelor ce urmau a fi publicate in numarul respectiv al revistei.Totdeauna,redactorul revistei, Iacob Negruzzi atragea atentia"Si ganditi-va la Duduca din Vaslui!"Asta pentru ca in unul dintre numerele publicate anterior, un autor folosise niste termeni socotiti licentiosi starnind protestul unei tinere cititoare din Vaslui.Era un apel la decenta!

| elenahd a răspuns:

Sper ca te referi la nuvela satirica "Duduca Mamuca" scrisa de Bogdan Petriceicu Hasdeu pe care a scris-in anul 1861 si din cauza careia i s-a intentat un proces la Iasi deoarece nuvela era cosiderata imorala, chiar obscena dar a fost achitat dupa ce s-a aparat singur... ajuns in Bucuresti, in anul 1863, in semn de protest scrie, in anul 1864, "Micuta" varianta cenzurata a nuvelei "Duduca Mamuca". Sper ca la asta se referea intrebarea ta. M-ar bucura sa stiu ca raspunsul meu ti-a fost de ajutor. O zi buna.

| elenahd a răspuns:

Imi pare rau ca nu am ghicit la ce anume te refereai in intrebarea ta dar sa stii ca tot ceea ce ti-am scris in raspunsul anterior nu e deloc stupid ci sunt realitati pe care cu siguranta nu le stiai despre nuvela lui B.P.Hasdeu. Poate imi spui tu unde e stupiditatea raspunsului din moment ce eu am fost foarte explicita la ce anume ma refer in raspunsul pe care ti l-am dat si pe deasupra am si subliniat la inceputul raspunsului ca citez"Sper ca te referi la...".

| LiLlYAnNe a răspuns:

La ce te referi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duduca lui Hasdeu