| Cσσкiє a întrebat:

Mâine dau test iniţial la istorie, dar nu-mi găsesc caietul de anul trecut şi nu mai ţin minte absolut nimic. Care sunt cele mai importante lecţii din clasa a VI-a? Puteţi să îmi daţi nişte linkuri de unde să învăţ, vă rog?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu l-am dat acum o saptamana (clasa a VII-a). Ne-a dat sa scriem din ce secol, mileniu si deceniu fac parte anumiti ani, ne-a dat intrebari grila si de completat spatiile libere... Aaa da mai era si de unit din coloana A cu coloana B. Well, intrebarile... Daca imi amintesc au fost despre Cetatea Troia, Primul Alfabet, Mesopotamia, Imparatul Octavian si cam atat. Mai erau cateva intrebari despre egipteni. Oricum am derivat de la subiect cred ca cele mai importante lucruri de pe clasa a VI-a sunt revolutiile, in special ceafranceza si engleza, religia : cine a interzis-o, ce masuri se luau impotriva celor care nu ascultau si cine a adus-o inapoi. Well daca imi amintesc bine cam atat a fost. Iti recomand sa iti descarci de pe http://www.didactic.ro/materia-istorie-7-planuri?cls=6 cateva materiale, si sa le studiezi, nu in amanuntime, sa stii despre ce este vorba si ai sa te descurci. Mult noroc :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din carti