| AndreeaElena a întrebat:

Masa molara si masa moleculara e una si aceeasi?thinking Dar masa moleculara relativa?

Răspuns Câştigător
| NickiMinaj a răspuns:

Masa molara = masa moleculara = masa moleculara relativa. cel putin atunci cand faci probleme. Dpdv al teoriei, e posibil sa aiba definitii un pic diferite. am consultat wikipedia si mai rau m-a bagat in ceata in legatura cu ele, insa confirma ce am spus mai sus.

2 răspunsuri:
| esanatos a răspuns:

Depinde la substanta vrei sa ii caluclezi masa molara

1 molecula de apa este egal cu 1.126 oxigen
1 H2O este egal cu 1.126 O
https://www.qtransform.com/......oxigen.php

dar

1 molecula de apa este egal cu 0. 322594323 fier
https://www.qtransform.com/......n-fier.php

| Eusunteu a răspuns:

Masa molară este masa unui mol de substanță. Are valoarea numerică egală cu masa moleculară relativă exprimată în unități atomice de masă.
Masă moleculară (engl. molecular mass, molecular weight), denumirea veche a termenului fiind „greutate moleculară", înseamnă suma maselor atomice din molecula unei substanțe. La săruri se vorbește despre o masă atomică după formula chimică a ionilor componenți.
Masa moleculara relativa a unei substante este suma maselor atomice ale tuturor atomilor din molecula respectiva.
vreau funda urg