| anonim_4396 a întrebat:

"Mata"(de la matale) se scrie cu apostrof? Adica "mata`"? Ca am auzit pe cineva ca ziceam ca se scrie cu apostrof deoarece lipseste "le"-ul, dar eu cred ca "mata" este forma prescurtata de la "matale" si ca nu se scrie cu apostrof.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se scrie cu apostrof, este cuvant provenit din dumneata, poti vedea in dexonline.ro. Numai bine!

1 răspuns:
| 12AA a răspuns:

Se scrie cu apostrof pentru ca lipseste "le" cum se scrie si pan` si apostroful tine locul lui "a" si daca e sa zici taicatu poti zice tac`tu big grin Funda?