| AvalohAlyn a întrebat:

Matematica..inafara de faptul ca te invata sa calculezi si sa numeri e total INUTILA! Nu am vazut o materie mai inutila si mai ridicola ca matematica.Atatea formule,teorii,inductii matematice,matrici,ecuatii,inecuatii,sisteme, logaritmi pentru ce ne trebuiesc noua elevilor? Sincer, la ce imi trebuie in viata matematica din liceu de exemplu? E total inutila si totusi i se acorda atata importanta si e pusa la rang de cinste de unii...Multumesc matematicii ca m-a invatat sa numar si sa calculez dar in afara de asta matematica e un mare bullshit.
Voi ce parere aveti?

(Sincer, ma bucur ca m-am transferat la filologie, niciodata nu am putut sa suport si sa inteleg la ce imi trebuie matematica in viata in afara de calculele si numaratullaughing
Daca mai ai si un profesor de genul lui Isoscel din Liceenii atunci matematica e o corvoada.
Voi ce credeti despre matematica? Este ea inutila in viata?

Răspuns Câştigător
| ciribist a răspuns:

Sunt de acord cu tine!,.:\

44 răspunsuri:
| DirviziuQ a răspuns:

Matematica te ajuta in primul rand sa iti formezi o gandire logica generala despre viata, nu neaparat in legatura cu matematica. Cat despre mate, daca nu era ea, caci de la ea pornesc celelalte materii ca fizica, de unde mai aveai tu telefon, televizor, laptop etc? Cum se mai construiau rachete si cum se calculau EXACT (caci in acest domeniu trebuie numere precise) traiectoria lor spre nu stiu ce? Cum se mai stia azi cate ore are ziua, cate zile ale o luna, cate luni are un an s.a.m.d? E adevarat, ecuatiile si inecuatiile propiu-zise sunt inutile, dar te ajuta sa afli raspunsul la problem de zi cu zi. E la fel ca vorba 'nu judeca o carte dupa coperta"

| DirviziuQ a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ce e asa greu la teorema lui Pitagora? Oricum cu timpul o sa uiti majoritatea formulelor, si fara suparare, dar ii dau dreptate lui AnimerGuy, majoritatea (nu toti) merg la profilurile umane doar sa scape de mate pentru ca sunt prea incuiati sa gandeasca putin.

| DirviziuQ a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Apropo, ca o completare, din ce am vazut si la alte intrebari de ale tale, nu mi se pare corect sa dai funda la cineva doar pentru ca are aeeasi parere cu tine fara nici macar un argument. Nu inseamna ca cei ce-ti spun asta vor funda, dar daca tot le dai, spune direct ca dai la cine e de acord cu tine si toti vor fi, asa nu e prea corect.

| Kirschen a răspuns:

Doar pentru ca ție nu iti dau problemele cu logaritmi, numere complexe și altele nu înseamnă ca matematica e inutila. Matematica Îți dezvolta gândirea. Îți antrenează mintea. Universul e matematica. Poți citi despre fractali, despre curba lui Koch, praful lui Cantor dacă tot spui ca vezi doar calcule fără sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E doar abstracta, daca nu accepti matematica e ca si cum nu ai accepta ca dincolo de practic mai exista si ceva abstract.
eu nu sunt doar ceea ce zic ci mult mai multe alte lucruri pe care trebuie sa presupui ca le am.
de regula matematica iti imbogateste o astfel de atentie pe care poti sa o folosesti in a-i cunoaste pe ceilalti

| AvalohAlyn explică (pentru DirviziuQ):

Te asigur ca eu unul, vreau sa urmez o facultate umanista si te rog nu subestima pe cei de la uman, nu estedelic adevarat ca cei de la uman sunt incuiati si nu vor sa gandeasca..nu mai generaliza si nu mai spune prostii...toata turma de oi se duce la mate-info ca vezi tu,e la moda si ai mai multe optiuni dupa, omul alege ce ii place, face ce il pasioneaza nu neaparat ce se cauta, cand muncesti pentru bani nu exista placere si pasiune in ceea ce faci, ddeloc si asta nu e normal.

| KnowEverything a răspuns:

Chiar nu inteleg. De ce mai pui o intrebare daca nu accepti opiniile altora? Circa 80 % din raspunsuri ar trebui sa te lumineze.
Dar tu ori esti un " troll " care are chef sa consume nervii altora ori esti atat de incuiat la cap incat sa nu intelegi niste lucruri argumentate mai mult decat suficient.

Probabil profesorul tau de matematica e vreun batran anti-social, care nu stie sa se exprime si care nu are habar cum sa fie bun pedagog ca altfel nu pot sa inteleg de ce ti s-a pus pata asa tare pe "inutila matematica".

Daca nu, poti sa o iei altfel. E o tara libera, fiecare alege ce ii place. Daca tie nu iti place matematica, nu ai decat sa nu o inveti. De un 5 poate face oricine happy

P.S : "nu subestima pe cei de la uman". Nimeni nu ii subestimeaza.

| AvalohAlyn explică (pentru KnowEverything):

Da ma..sigur..ti-ai gasit trollul.

Eu mi-am spus parerea printr-o intrebare, si, unde vezi tu ca eu nu respect opiniile celorlalti? Esti penibil.da e o tara libera..si oricine are voie sa puna ce intrebari doreste.happySi iar, oricine are voie sa raspunda orice doreste si cum doreste.happy

| KnowEverything a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Refolmulez ca sa intelegi : Daca nu ai cea mai mica ambitie sa intelegi ce vor oameni astia sa iti explice. Nu ma mai complic sa iti mai comentez si la restul (sunt depasit de situatie sad ). O zi faina :3

| DirviziuQ a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Care parte din "nu toti" nu se intelege? Eu nu m-am dus la mate-info si nu ii subestimez deloc pe cei de la uman. Eu am zis doar ca sunt multi care se duc doar sa scape de mate pentru ca nu o inteleg, asta nu inseamna ca i-am subestimat pe cei de la uman. Faza cu mate-info nu e o moda, multi merg pentru ca stiu ca vor putea urma mai usor orice facultate doresc decat cei de la uman care nu fac anumite materii si se vor descurca mai greu daca in timp se razgandesc. Sunt destui care au talente la anumite materii de la uman, gen romana, geografie etc, care si merita sa mearga, dar asta pentru ca le plac ceva materii, nu pentru ca vor sa scape de alta, iar eu cu aia am ceva. Nu e tot una sa mergi ca iti place sau sa mergi doar sa scapi de ce e mai greu.

| DirviziuQ a răspuns:

Stii cum iti dezvolta gandirea? Tu nu trebuie sa tocesti acele formule, le inveti pe moment si exersand le poti uita, pentru ca le deduci si nu mai trebuie sa reti, doar te uiti la ceva si te gandesc de ce s-ar face asa, fara o formula anume. Asa e si in viata, nu are formule care trebuie invatate, trebuie tu singur sa deduci cum se rezolva o problema (din viata) pe calea cea mai buna, iar antrenandu-te cu matematica gandesti mai repede si in situatiile de zi cu zi.

| AvalohAlyn explică:

Cei care nu au o inclinatie catre matematica sau nu le place aceasta materie sunt ignoranti si mediocritati?happy Gandire subiectiva si de om preistoric, care crede ca un om, numai la mate-info se poate realiza.happy

| AvalohAlyn explică:

Dar nu te intrebi de ce am ramas in urma?happy Nu pentru ca sunt un repetent ci pentru ca am avut probleme de sanatate, cretinulewinking Sper din suflet sa te arunci inaintea trenului, asa ar scapa lumea de o lichea ca tine, om preistoric.Si nimeni, nu ti-ar duce lipsa..sa stiiwinking Hai bafta, ca m-am obosit degeaba sa ii scriu unui animal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

La fel ai fi ajuns. laughing