| AvalohAlyn a întrebat:

Matematica..inafara de faptul ca te invata sa calculezi si sa numeri e total INUTILA! Nu am vazut o materie mai inutila si mai ridicola ca matematica.Atatea formule,teorii,inductii matematice,matrici,ecuatii,inecuatii,sisteme, logaritmi pentru ce ne trebuiesc noua elevilor? Sincer, la ce imi trebuie in viata matematica din liceu de exemplu? E total inutila si totusi i se acorda atata importanta si e pusa la rang de cinste de unii...Multumesc matematicii ca m-a invatat sa numar si sa calculez dar in afara de asta matematica e un mare bullshit.
Voi ce parere aveti?

(Sincer, ma bucur ca m-am transferat la filologie, niciodata nu am putut sa suport si sa inteleg la ce imi trebuie matematica in viata in afara de calculele si numaratullaughing
Daca mai ai si un profesor de genul lui Isoscel din Liceenii atunci matematica e o corvoada.
Voi ce credeti despre matematica? Este ea inutila in viata?

Răspuns Câştigător
| ciribist a răspuns:

Sunt de acord cu tine!,.:\

44 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică:

Cei care nu au o inclinatie catre matematica sau nu le place aceasta materie sunt ignoranti si mediocritati?happy Gandire subiectiva si de om preistoric, care crede ca un om, numai la mate-info se poate realiza.happy

| AvalohAlyn explică:

Dar nu te intrebi de ce am ramas in urma?happy Nu pentru ca sunt un repetent ci pentru ca am avut probleme de sanatate, cretinulewinking Sper din suflet sa te arunci inaintea trenului, asa ar scapa lumea de o lichea ca tine, om preistoric.Si nimeni, nu ti-ar duce lipsa..sa stiiwinking Hai bafta, ca m-am obosit degeaba sa ii scriu unui animal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

La fel ai fi ajuns. laughing

| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Da-mi voie sa raspund cu niste intrebari:
La ce foloseste latina in viata?
Acum sa trec la lucruri serioase...
Formulele si teoriile au dus la evolutia tehnologiei. Matematica asigura bazele teoretice pentru fizica si informatica. Te inteleg daca nu iti place, dar asta nu iti da dreptul sa negi importanta ei. Daca nu era matematica nu stiai sa masori o arie si un volum amarat, ecuatiile si inecuatiile sunt des folosite in informatica adica majoritatea aplicatiilor tale stupide de pe telefon sau calculator au in spate calcule matematice. Fara combinatorica nu stia lumea de la banca sa iti faca tie calculele sa stii cat de prost stai inainte sa te imprumuti. Fara probabilitati nu as sti ca sansa de a castiga la loto 6 din 49 e de aproximativ 1 la 13 milioane. Logaritmii sunt folositi in fizica enorm mai ales in termodinamica. Matricele... nu pot sa cred! Ai vazut vreodata o tabla de sah online sau una de puzzle sau orice dreptunghi cu imagini? Programarea din spate contine clar matrice. Inductia matematica demonstreaza majoritatea teoriilor, e o metoda care aproape nu da gres. Fara ea nu se ajungea la multe concluzii. Gandeste-te putin. Numai prin prisma faptului ca e utilizata in fizica, a dus la toate aparatele astea - diverse gadgeturi, smartphone-ul fara de care azi unii nu pot trai, laptop etc.
De la a dispretui o materie pana la a nega importanta evidenta a acesteia... Mi se pare ca esti prea indignat. Daca nu iti place, cara-te de la profilul real. Lasa altora loc la finante/ banci sau in IT in timp ce tu o sa castigi un sfert din salariul lui.

| AvalohAlyn explică (pentru AnonimaOk):

M-am carat de la profilul real chiar in vara asta.Si e cea mai mare bucurie pe anul astalaughing)

Spune AnonimaOk ca doreai funda neaparat.happy Si poate ti-o faceam cadou.Nu sunt comunist, incapatanat am fost mereu.O zi bunahappy

| AnonimaOk a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da un check la profilul meu- am peste 300 de funde la ultima verificare. E vorba de principiu frate. Esti incapatanat cel putin pentru ca nu poti accepta adevarul si faptul ca parerea ta e nefondata.

| AnonimaOk a răspuns:

Ce penibil. Esti asa de incapatanat si comunist ca nu poti accepta alte pareri ca sa nu zic adevarul. Uite cine a luat funda, ce surprindere laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faptul ca tu nu o intelegi nu o face inutila. Fara matematica ai fi trait tot in pestera si ai fi mers cu calul

| T0T a răspuns:

Dacă nu exista matematică nu exista nici fizică deci nu aveai nimic din tehnologia pe care o ai azi.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Și în plus matematica e printre puținele materii care te mai ajută și învață să îți folosești capul(logica).

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru T0T):

Bravo,balaughing! asta incercam sa le explic si eu intr-o intrebare precedenta, dar m-au prigonit si insultat.

| AvalohAlyn explică (pentru SergiuBoss11):

Te ajuta sa iti folosesti logica...pai mai bine invat. logica nu matematica.happy E mai bine asa.Sincer,invat toate prostiile alea la matematica doar pentru a imi dezvolta logica? Si la viata cu ce ma ajuta teorema lui Pitagora? Mi-am umplut capul cu multe prostii de la matematica in decursul anilor, cand colo mai bine imi umpleam capul cu ceva literatura.sadSi asta pentru ce? Pentru logica care nici pe aia nu ti-o da ca nu vad cum logaritmii m-ar putea ajuta sa fac un dosar de asistat social de exemplu.

| DirviziuQ a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ce e asa greu la teorema lui Pitagora? Oricum cu timpul o sa uiti majoritatea formulelor, si fara suparare, dar ii dau dreptate lui AnimerGuy, majoritatea (nu toti) merg la profilurile umane doar sa scape de mate pentru ca sunt prea incuiati sa gandeasca putin.

| DirviziuQ a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Apropo, ca o completare, din ce am vazut si la alte intrebari de ale tale, nu mi se pare corect sa dai funda la cineva doar pentru ca are aeeasi parere cu tine fara nici macar un argument. Nu inseamna ca cei ce-ti spun asta vor funda, dar daca tot le dai, spune direct ca dai la cine e de acord cu tine si toti vor fi, asa nu e prea corect.

| AvalohAlyn explică (pentru DirviziuQ):

Te asigur ca eu unul, vreau sa urmez o facultate umanista si te rog nu subestima pe cei de la uman, nu estedelic adevarat ca cei de la uman sunt incuiati si nu vor sa gandeasca..nu mai generaliza si nu mai spune prostii...toata turma de oi se duce la mate-info ca vezi tu,e la moda si ai mai multe optiuni dupa, omul alege ce ii place, face ce il pasioneaza nu neaparat ce se cauta, cand muncesti pentru bani nu exista placere si pasiune in ceea ce faci, ddeloc si asta nu e normal.

| DirviziuQ a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Care parte din "nu toti" nu se intelege? Eu nu m-am dus la mate-info si nu ii subestimez deloc pe cei de la uman. Eu am zis doar ca sunt multi care se duc doar sa scape de mate pentru ca nu o inteleg, asta nu inseamna ca i-am subestimat pe cei de la uman. Faza cu mate-info nu e o moda, multi merg pentru ca stiu ca vor putea urma mai usor orice facultate doresc decat cei de la uman care nu fac anumite materii si se vor descurca mai greu daca in timp se razgandesc. Sunt destui care au talente la anumite materii de la uman, gen romana, geografie etc, care si merita sa mearga, dar asta pentru ca le plac ceva materii, nu pentru ca vor sa scape de alta, iar eu cu aia am ceva. Nu e tot una sa mergi ca iti place sau sa mergi doar sa scapi de ce e mai greu.

| RainmakerX a răspuns:

Normal ca nu! Daca nu ai stii matematica nu ai putea numara banii pe care ii iei ca spaga. ^w^

Bun, gata cu gluma. Matematica este foarte utila in viata.
Ai perfecta dreptate,cel mai probabil formulele, figurile de la geometrie sau chiar si notiunile de la trigonometrie nu o sa te ajute niciodata...
Cu toate acestea sunt oameni pe care ii ajuta. In functie de ceea ce ai de gand sa te faci lucrurile respective te pot ajuta sau nu. Oricum, matematica nu face niciun rau nimanui.
Calculele sunt importante de fel, mai ales numaratul. Matematica nu te ajuta neaparat prin acele calcule, ea in sine te ajuta sa-ti dezvolti concentrarea, capacitatea de a memora formule si toate cele...

Daca nu esti de acord la partea aceasta cu dezvoltarea concentrarii atunci gandeste-te la gramaje si la bani. Macar aici te ajuta cat de cat...

Bafta!

| KamaSutra a răspuns:

De-acord
doar ca eu in meseria pe care vreau s-o urmez am mare nevoie de matematica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o sa te mai bucuri asa tare cand o sa incepi sa faci latina.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Băi latina e inutilă, dar e frumoasă. Și să ajungi să știi niște cuvinte e foarte ok. Fiecare profil are frumusețea și utilitatea lui...Ca să fac și o concluzie așa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E doar abstracta, daca nu accepti matematica e ca si cum nu ai accepta ca dincolo de practic mai exista si ceva abstract.
eu nu sunt doar ceea ce zic ci mult mai multe alte lucruri pe care trebuie sa presupui ca le am.
de regula matematica iti imbogateste o astfel de atentie pe care poti sa o folosesti in a-i cunoaste pe ceilalti

| Tinna666 a răspuns:

Depinde ce profesie ai. uite de exemplu integralele se folosesc in arhitectura la calcul de arii.
Intr-un fel iti dau dreptate, chiar sunt multe lucruri inutile si niciodata nu o sa te intrebe cineva cand te duci sa cumperi paine cat e ln2 sau sin180• dar pana la urma trebuie sa facem si ce nu ne place laughing

| Tinna666 a răspuns:

Cum as spus tu de matematica pot spune si eu de romana.ma refer la literatura nu gramaticahappy
Cu ce ma ajuta pe mine in viata sa stiu 40 de comentarii, sa stiu ce a vrut sa spuna Bacovia printr-un anumit cuvant...

| KnowEverything a răspuns:

Chiar nu inteleg. De ce mai pui o intrebare daca nu accepti opiniile altora? Circa 80 % din raspunsuri ar trebui sa te lumineze.
Dar tu ori esti un " troll " care are chef sa consume nervii altora ori esti atat de incuiat la cap incat sa nu intelegi niste lucruri argumentate mai mult decat suficient.

Probabil profesorul tau de matematica e vreun batran anti-social, care nu stie sa se exprime si care nu are habar cum sa fie bun pedagog ca altfel nu pot sa inteleg de ce ti s-a pus pata asa tare pe "inutila matematica".

Daca nu, poti sa o iei altfel. E o tara libera, fiecare alege ce ii place. Daca tie nu iti place matematica, nu ai decat sa nu o inveti. De un 5 poate face oricine happy

P.S : "nu subestima pe cei de la uman". Nimeni nu ii subestimeaza.

| AvalohAlyn explică (pentru KnowEverything):

Da ma..sigur..ti-ai gasit trollul.

Eu mi-am spus parerea printr-o intrebare, si, unde vezi tu ca eu nu respect opiniile celorlalti? Esti penibil.da e o tara libera..si oricine are voie sa puna ce intrebari doreste.happySi iar, oricine are voie sa raspunda orice doreste si cum doreste.happy

| KnowEverything a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Refolmulez ca sa intelegi : Daca nu ai cea mai mica ambitie sa intelegi ce vor oameni astia sa iti explice. Nu ma mai complic sa iti mai comentez si la restul (sunt depasit de situatie sad ). O zi faina :3

| DirviziuQ a răspuns:

Matematica te ajuta in primul rand sa iti formezi o gandire logica generala despre viata, nu neaparat in legatura cu matematica. Cat despre mate, daca nu era ea, caci de la ea pornesc celelalte materii ca fizica, de unde mai aveai tu telefon, televizor, laptop etc? Cum se mai construiau rachete si cum se calculau EXACT (caci in acest domeniu trebuie numere precise) traiectoria lor spre nu stiu ce? Cum se mai stia azi cate ore are ziua, cate zile ale o luna, cate luni are un an s.a.m.d? E adevarat, ecuatiile si inecuatiile propiu-zise sunt inutile, dar te ajuta sa afli raspunsul la problem de zi cu zi. E la fel ca vorba 'nu judeca o carte dupa coperta"

| DirviziuQ a răspuns:

Stii cum iti dezvolta gandirea? Tu nu trebuie sa tocesti acele formule, le inveti pe moment si exersand le poti uita, pentru ca le deduci si nu mai trebuie sa reti, doar te uiti la ceva si te gandesc de ce s-ar face asa, fara o formula anume. Asa e si in viata, nu are formule care trebuie invatate, trebuie tu singur sa deduci cum se rezolva o problema (din viata) pe calea cea mai buna, iar antrenandu-te cu matematica gandesti mai repede si in situatiile de zi cu zi.

| Misfits a răspuns:

Of of, Fara matematica asta total inutila poate n-ai sta azi in fata calculatorului.
Daca tu nu o intelegi indeajuns, nu iti da cu parerea cand nu stii cu ce se mananca, ok?winking

| veryhonest a răspuns:

In concluzie, tie, personal, nu-ti place matematica si te-ai decis sa mergi la un profil de filologie ca sa nu urmezi pe viitor o facultate care are vreo legatura cu ea. Parerea noastra? Probabil ca si a ta sau total opusa, in functie de facultatea pe care vrem s-o alegem.

| JohnnySilverhand a răspuns:

Vreau sa te vad ce o sa te faci cu filologia, si numai prosti ce vor sa scape de matematica se duc acolo. Dar nu ii bag pe toti in aceeasi oala.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru JohnnySilverhand):

Filologia este cel putin la fel de importanta ca matematica-informatica.

| T0T a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Eu știu cu ce se mănâncă matematica și se leagă atât de fizică, de fapt tot ce s-a inventat și cât a avansat lumea pe baza fizicii, la baza fizicii la rândul ei a stat matematica. Eu am făcut și informatică și acolo ai nevoie de matematică multă. Sunt atât de multe noțiuni matematice de care ai nevoie, iar noțiunile de logică tot din matematică sunt extrase. Totul ceea ce face parte din realist, adică tot ceea ce ne-a ajutat să evoluăm are la bază matematică. Trebuie să îți pui niște întrebări și să studiezi matematica în profunzime ca să vezi niște lucruri fascinante și o poți lega și de probleme filosofice. Acum nu toți pot înțelege asta, na, fiecare cu cât știe și cu cât a vrut să știe. Dacă dăm cu piciorul la ce ne-a făcut să evoluăm de astfel suntem doar niște ignoranți, și în sensul rău.

| T0T a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Și ca un adaos noile teorii științifice și știința contemporană nouă se bazează cel mai mult pe matematică deoarece am ajuns într-un stadiu în care vrem să aflăm, să evoluăm ieșind dintr-o sferă pe care nu o putem atinge. Nu o putem atinge cu mâna, dar cu gândirea încercăm prin tot felul de metrici și alte formule matematice. Sunt lucruri extrem de complicate acolo și ce se face la școală, nici nu se explică toată baza formulelor(de exemplu ariei cerucurilor și cum se aproximează acea formulă și printr-o formulă cu integrală). Vezi teoria M.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru T0T):

Stii,utilizatorii TPU, adolescentii astia vor sa faca la scoala doar doua ore pe zi cu multe pauze in care sa invete doar ce le place.laughingTotusi, cand esti mic nu ai mintea necesara de a stii ceea ce iti place, materia la care excelezi, iar pe de alta parte vor alege si parintii in locul tau.Tu iti trimiti copilul pe istorie(daca urmam teoria adolescentilor utilizatori TPU) si astfel se pierde un mare viitor savant al omenirii.Ca sa iti dai seama de materia la care excelezi, trebuie sa le cunosti pe toate, iar asta numai de la 17-18 ani poti decide,atunci ai o oarecare mentalitate.

N-ai spus nimic gresit,de fapt,totul e adevarat, dar copiii indoctrinati de parinti o vor tine pe a lor pentru totdeuana.

Mie mi-a placut matematica, iar atunci cand am inteles ce reprezinta, si modul meu de gandire s-a schimbat, invatand matematica nu inveti doar sa faci niste calcule

| T0T a răspuns (pentru SergiuBoss11):

La matematică ai nevoie chiar și de puțină creativitate, idei ca în cazul geometriei. Matematica numai pe baza formulelor e cam plictisitoare ce e drept dar dacă reușești ca tu să le deduci pe cât posibil și să îți vină idei, să fii inventiv, devine mai frumoasă. Mie mi-a plăcut matematica cam până într-a 9-a, a 10-a și după când am început să facem integrale și derivate și limite practic faza e că acolo îți dădea niște formule dar nu știai de unde sunt și dacă cineva stătea să ți le explice ca să înțelegi bine, bine mai trebuiau niște ani în plus. Adevărul e că este cam înghesuită materia și în acest domeniu și sunt lucruri destul de avansate care nu îți trebuie prea mult, doar dacă vrei să te faci profesor, mare inginer sau cercetător folosești ce faci în facultate sau în a 12-a...Are și el oleacă de dreptate dar nu sunt de acord cu faptul să spunem că matematica e inutilă având în vedere că din cauza ei folosim acum PC-ul. Matematica de școală are și părți frumoase, dar și urâte...Acum să le privim pe alea frumoase mai mult. Că și mie ajunsese matematica să nu îmi mai placă mai deloc la un moment dat.

| T0T a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Și ca istoric trebuie să știi matematică, să știi de personalități de cum s-au inventat lucruri. E o lecție mare și lată la istorie(deși în școli se predă cam puțin din ea) numită Revoluția Industrială...Păi dacă iei tot în amănunt afli și de cercetători afli de ce au inventat ei. Iei și mai amănunt, afli cum au inventat și pe ce se bazau și tot ajungi la matematică. Eu chiar apreciez marii istorici deoarece istoria necesită informații din toate domeniile. Un istoric adevărat este un om foarte inteligent și cult.

| T0T a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Cât despre ce ai zis în principiu, unii știu ceea ce le place, alții nu știu. Nu trebuie să generalizăm, acum. Eu sunt genul căruia sincer nu i-a plăcut nimic atât de mult, mi-a plăcut așa, dar nici să o consider un țel, o pasiune...Mai mult fac ce fac ca să am un viitor.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru T0T):

Ti-am dat vot pozitiv pentru fiecare raspuns.
M-ai inveselit.
laughingVoi face un pamflet
"La ce sa-mi foloseasca sa stiu despre marii istorici, la ce-mi trebuie in viata? Trebuie sa facem doar ce dorim sa facem sa mergem doua ore la scoala si sa avem multa pauza.Invatamantul romanesc e de rahat! Ce multe teme dau bulangiii astia"

| T0T a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Dacă știi multe impresionezi și poți să și vezi lucrurile mai amplu în societatea în care trăiești. Deci nu e chiar inutil. Dar în principiu cel mai mult contează să fim fericiți...Dar fericirea depinde și de ceea ce știm. Deci vorba aia mă, noi să fim sănătoși...Și merci frumos și eu ți-am dat. Hai baftă că am scris prea mult deja. Seară bunăwinking

| Kirschen a răspuns:

Doar pentru ca ție nu iti dau problemele cu logaritmi, numere complexe și altele nu înseamnă ca matematica e inutila. Matematica Îți dezvolta gândirea. Îți antrenează mintea. Universul e matematica. Poți citi despre fractali, despre curba lui Koch, praful lui Cantor dacă tot spui ca vezi doar calcule fără sens.

| erdest a răspuns:

Matematica este stiinta care sta la baza tehnologiei, chimiei, si a biologiei in mare parte. La fizica folosesti formule din matematica, folosesti vectorii. La informatica este ca o matematica pe care tu o dai calculatorului sa o aplice.Chimia, nu mai spun altceva, e tot matematica cu alte reguli, la biologie nu e chiar matematica, rar mai dai de calcule si formule la biologie.

Daca de exemplu nu afla nimeni ca ipotenuza la patrat este egala cu suma catetelor la patrat? Multe lucruri sunt folositoare... Fara matematica, adica daca matematica ramanea la stadiul de calcule simple si numarat, nu ai mai fi putut sa scrii azi aceasta intrebare.

| andreo92 a răspuns:

Toate jocurile pe care tu le joci acum pe calculator, inclusiv site-ul asta pe care ai pus intrebarea asta de repetent la matematica sunt facute de catre oameni care au folosit matematica pe care au invatat-o. Deci ca raspuns : E utila, e foarte utila... mai ales daca vrei sa te imbogatesti.

| AwesomeKiss a răspuns:

Mai acum fiecare cu ideile lui. Daca iti place matematica e ok. Daca nu e tot ok. Oricum daca nu vrei sa ai de a face cu matematica de asta exista si filologia sau altele. Sincer eu nu ma prea impac cu matematica cu toate astea am ajuns pe profil stiinte ale naturii care spre surprinderea mea fac mai multa matematica ca la mate-info si nu m-am mutat cu toate astea la fiecare lectie noua fac meditatii si incerc sa imi arat mie insumi ca pot sa ma descurc si cu asta.