| crysstyann a întrebat:

Salut spuneti-mi va rog la ce ajuta in viata matematica de liceu de ex trigonometrie, logaritmi, siruri ecuatii si alte de astea ca eu nu inteleg de ce i trebuie la om sa stie lucrurile astea cu ce il ajuta?

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Matematica este o sculă / o unealtă, pentru fizică, chimie și pentru toate domeniile inginerești.
Dementul și cretinul Marga, de la Cluj, după ce a ajuns aiurea Ministru la Învățământ, ( când locul ăstuia era la balamuc, / ospiciu de nebuni,/ la un sanatoriu pentru nebuni ) a micșorat numărul de ore la disciplinele științifice, deci la disciplinele utile, omului în viață.
Fiind micșorate numărul de ore, nu vi se mai dau și exemple concrete privind aplicațiile practice ale acelor capitole de matematică, adică la ce sunt folosite, în viața practică!
Se folosesc la diverse calcule inginerești, militare șamd.

Orișice calcul de balistică, privind înclinarea tunului, folosește trigonometrie!
Calculul „aruncării pe oblică", necesită cunoștințe de trigonometrie!
Algebra matricială, și sistemele de ecuații sunt utilizate în calculele economice!
Integralele sunt utile pentru a determina suprafețe și volumul corpurilor!
În diverse ramuri inginerești, și științifice, se folosesc diverse capitole din matematica de liceu, asociate cu matematică superioară liceului.

| imifacuncontincarescriucudiacritice a răspuns:

Cu ce ne ajuta?! Hmm, interesant! Pai, exista Bacalaureat! Si poti se iei un nefericit 1, 80 si te-ai "trimis" la o postliceala. Doamne ajuta sa il iau si eu peste 5 ani...happy

| imifacuncontincarescriucudiacritice a răspuns:

Oricum... scoala romaneasca este de "Doamne ajuta!"