| fear5213 a întrebat:

Merita sa faci Facultatea de Limbi Straine? Mie imi plac foarte mult limbile straine si vorbesc fluent engleza si conversational inca 2.As putea sa fiu traducator sau profesor.Ce ziceti,merita?
Si inca ceva, daca ma duc acolo trebuie sa iau engleza la nivel avansat si o a doua limba.Aici intervine o problema pentru ca nu m-as putea decide.Se poate sa faci si limba a treia?(Cat de cat,la un nivel acceptabil).Nu ar fi ceva greu pentru mine pentru ca as invata din placere.In plus,am studiat de ceva vreme mai multe limbi si le stiu cat de cat.
Si ultima intrebare: Daca stiu o limba foarte bine si dau un examen la Ministerul Culturii, pot sa fiu traducator sau profesor fara facultate?(In cazul in care invat singur)
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Melinda1219 a răspuns:

Buna! Eu sunt la FLLS anul 1, rusa-engleza, filologie. Rusa am luat-o de la zero.Profii sunt foarte rabdatori, dar trebuie sa muncesti mult individual daca vrei sa "faci treaba".In ceea ce preiveste engleza, trebuie sa ai un nivel avansat, deoarece nu iti mai preda nimic, faci numai exercitii(ma refer la gramatica-materia se numeste texte).Mie nu imi prea place la literatura engleza.
Da, poti face o a treia limba, dar la traducatori.Ce limbi te-ar interesa?
Eu una spun ca merita sa vii la aceasta facultate doar daca iti plac limbile straine si esti pregatita sa muncesti mult, pentru ca ritmul e foarte alert.Trebuie sa iti alegi ceva ce iti place, nu doar ca zic altii. happy

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu te agita cu asemenea ineptii. Daca stii doua-trei limbi foarte bine, poti sa faci de cel putin doua ori mai multi bani cu de doua ori mai putina munca lucrind pe cont propriu.

| unpustiobisnuit a răspuns:

Decat sa faci facultatea mai bine lucrezi de acasa facand traduceri online. cele din limbi orientale in engleza sunt foarte cautate