| robygabitzu1997 a întrebat:

Mi s-a dat ca tema de vacanta sa fac o fisa de lectura la MOARA CU NOROC de IOAN SLAVICI, si eu n-am habar cum se formeaza o fisa de lectura.thinking
Imi spuneti si mie pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a forma fisa de lectura.
Ce trebie sa scriu?
Sa-mi dati si pasii formarii unei fise de lectura.
Dau funda si vot!
P. S. Nu vreau sa-mi faceti voi fisa de lectura, vreau doar sa-mi ziceti pasii.

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Fișă de lectură (model)
Am început lectura (data) __________
Am terminat lectura (data) ___________
Titlul operei literare: ___________________
Autorul:______________________________
Opera face parte din volumul: (dacă este cazul)
_____________________________________
Editura:______________________________
Anul apariţiei volumului: _______________

Date importante din viaţa şi activitatea scriitorului: _____________________________________
Alte opere ale autorului: ________________
Genul literar: _________________________
Specia literară: ______ (poveste, basm, schiţă, nuvelă, roman, povestire, fabulă, baladă)
Opera e structurată în: _________________ (cărţi / părţi / volume / capitole)
Opera este scrisă în: ___________________ (proză / versuri)
Locul desfăşurării acţiunii: ______________
Timpul desfăşurării acţiunii: ______________
Naratorul (tipul de narator, indici ai prezenţei acestuia): ________________

Personaje:
Personajul - Tipul de personaj -Trăsături - Citate
http://www.asociatia-profesorilor.ro/......epica.html
De aici te inspiri pentru fisa ta de lectura http://www.scribd.com/doc/5332195/rezumat-pe-capitole-Moara-cu-noroc

1 răspuns:
| WeeD a răspuns:

Pai e pe capitole.
Citesti fiecare capitol si schitezi pe foaie ce`i mai important.
Bafta.