| anonim_4396 a întrebat:

Noi avem Biblia, evreii ce carte sfanta au?

Răspuns Câştigător
| Swabia a răspuns:

. Mike. baiatule, induci lumea in eroare...laughing
p. s... Spiritul de turma e la moda in Romania! sad

29 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Coranul din cate stiam eu, sper sa nu gresesc...

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eh si...am gresit...asta e...straight face

| Swabia a răspuns:

Vechiul si utilizat enunt : "Greseala e omeneasca!"
Te scuzam. Mike. happy

| Klara a răspuns:

Tanah compusa din Tora, Neviim, Ketuvim...si cartea de invataturi se numeste Talmud. Cum e la crestini.Biblia ( VT & NT) si Evanghelia.

| Daddy_9411 a răspuns:

Coranul

| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a răspuns:

Coranulbig grin

| Letytzy@ a răspuns:

Coranul

| zemantex a răspuns:

Dolarul e cartea lor sfanta moderna happy

Răspuns utilizator avertizat
| PsychoDLight a răspuns:

Tanah ...cultilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au una in trei parti: Torah, Nevi'im si Ketuhim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Carte evreilor compusa din 3 parti o gasiti in raspunsul lui @furni. Este corect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat, Coranul, este cartea musulmanilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai oameni buni, Coranul este al musulmanilor mai, ce-aveti? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O colectie de texte religioase, numite Torah, reprezinta invataturile sfinte ale evreilor. Coranul este cartea sfanta a musulmanilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Talmudul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca pretinzi ca faci parte din categoria acelor credinciosi(neevrei!) pentru care Biblia este considerata Cartea sfanta, cum se face ca nu stii raspunsul corect? si pui aceasta intrebare? pentru mine, intrebarea ta nu este doar de neinteles ci de-a dreptul stupida!
Cu toate ca mi-am propus sa nu rasp. la asemenea intrebari si mai ales atunci cand sunt puse de catre persoane care nu fac parte din comunitatea TPU., am sa fac o exceptie oferindu-ti cateva definitii pe care le-ai fi putut gasi si tu -la fel de lesne ca si mine- in "dexonline" :
1/ BÍBLIE, biblii, s. f. Carte sacră a mozaismului şi a creştinismului, alcătuită din Vechiul Testament şi din Noul Testament, acesta din urmă fiind recunoscut numai de creştini. ♦ Fig. Carte voluminoasă... Din lat. biblia.
2/ MOZAÍSM s. (BIS.) iudaism.
MOZAÍSM s. n. Religie monoteistă (practicată de evrei), ale cărei principii sunt cuprinse în Vechiul Testament; religie mozaică; iudaism. – Din fr. mosaïsme, it. mosaismo.
3/ MOZAÍSM s. n. religie monoteistă în rândurile evreilor, având principii în Vechiul Testament şi Talmud; iudaism.
4/ TALMÚD s. n. Carte care conţine interpretarea scolastică a Vechiului Testament, sub raport religios, legislativ, literar şi istoric, în spiritul preceptelor religiei mozaice. [Cf. fr. Talmud, ebr. talmud – învăţătură].
5/ TALMÚD, talmuduri, s. n. Carte religioasă la evrei, care conţine un comentariu şi o dezvoltare dogmatică a Vechiului testament sub raport religios, legislativ, literar şi istoric. – Din fr. Talmud.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singurul raspuns corect este cel pe care l-a dat harciog!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La evreii cartea sfinta este Talmudul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Torah

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Talmudul.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tanahul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Klara noi crestinii avem Biblia si sfanta Scriptura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crestinii au Sfanta Scriptura(Biblia) si Sfanta Traditie. Scuze

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tora

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tanah

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Talmudul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine a scris Coranul e idiot!

| andrada_2796 a răspuns:

Toate bibliile sunt la fel dar trebuie studiate pentru a fi intelese, si avem dovezi biblice clare ca preotii nu ne invata adevarul biblic ci spun de la ei ce vor doar de dragul de a vorbii, daca ar spune adevarul multa lume ar sti macar atat amar de lucru ca isus nu a murit pe cruce cum spun ei, dovezi avem in Fapte 5:30; 10:39 Galateni 3:13 si Deuteronomul 21:22, 23 si sunt sigura ca si la voi in biblie scrie la fel.....biblia e una pentru toti