anonim_4396
Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Nu ar fi o idee (mult) mai buna ca in locul probei de Limba si Literatura Romana de la Bacalaureat sa fie o proba scrisa de limba straina pentru profilul Real(mate-info intensiv, mate-info, stiinte ale naturii)?

M-am gandit la posibile avantaje/dezavantaje. Incep cu dezavantajele.

Dezavantaje(contestabile, insotite de avantaje):
- proba obligatorie, o materie detasata de profil, la care trebuie sa faci pregatire in timpul liceului, desi nu-ti va trebui probabil mai departe, la facultate, dar poate iti trebuie dupa aceea la un job platit frumos, chiar si pe domeniu mai tehnic. big grin
Ideea e ca e o materie mai putin tangenta cu profilul. E deranjant pentru unii elevi. Dar sa te pregatesti nu e chiar greu dupa ce ai studiat limba aia inca din scoala generala, probabil si-n particular(nu ma refer neaparat la meditatii) daca ti-a placut(si de obicei mai toti elevii agreeaza/prefera o limba straina; sunt si exceptii, dar nici paraleli nu pot fi si nu le-ar fi chiar asa greu sa invete, fiind mai usor decat sa inveti matematica M1).
- unii pretind sau poate chiar au dreptate ca invata mai bine o limba straina in particular sau abia intr-o facultate de profil si nu considera necesara o asemenea evaluare la terminarea liceului. Poate nu se vor baza doar pe engleza, germana sau franceza, ce se face pe la noi, ci limbi mai putin populare, dar totusi cautate(limbi europene nordice, asiatice, etc. ). Totusi, o limba in plus n-ar strica dupa ce (se presupune ca) o studiezi vrand-nevrand 4 ani(si inca cel putin 4 ani in scoala generala). Tot e mai utila decat Limba si Literatura Romana! tongue Si totusi, pleci de la profil Real. Nu prea te poti duce la facultate tot pe acest profil(bazat pe stiinta sau tehnica) si sa faci limbile respective. Cele mai multe facultati ofera posibilitatea de a studia in cele mai comune limbi straine care se fac si-n invatamantul preuniversitar romanesc. Venind vorba de limbi mai comune, e posibil sa sustii si admitere la facultate din asta. Pentru unii e muma, pentru altii ciuma: sa fie evaluati de 2 ori(ma refer la proba scrisa si alt examen).

Avantaje(incontestabile):
- utilitate deosebita in cariera; se cere o limba straina sau doua la orice absolvent de facultate care vrea un loc de munca de om cu studii superioare, mai ales daca ar dori sa lucreze in afara tarii, unde se castiga painea si mai bine! Engleza a devenit aproape obligatorie. Acum devine importanta o a doua limba!
- subiectele sa fie formulate astfel incat sa testeze cunostintele de gramatica, chiar si vorbire libera, dar si creativitatea(compuneri pe anumite teme) prin cunostintele dobandite.
- nu mai e necesar sa iti umpli capul cu n-spe comentarii literare pentru subiectul III la proba de romana ca sa le dai FORMAT dupa o saptamana. Nu iti folosesc la nimic mai departe.
***Unii ar putea pretinde ca are o utilitate la a analiza mai profund o carte pe care o citesti mai tarziu in timpul liber ca hobby. Adevarat, poate. Dar tot n-are vreo relevanta proba de la Bac! Cunostintele dobandite la orele de Limba si Literatura Romana in timpul liceului ar trebui sa fie arhisuficiente. E inutil sa mai fie si evaluate la elevii de la profilul Real. Nu atesta nimic. In schimb, o evaluare la o limba straina spune ceva despre absolventul de liceu indiferent de profil. Aici trebuie sa avem o viziune in ceea ce priveste terminarea unei scoli si ocuparea unui loc de munca. Romana nu-si gaseste o mare utilitate mai departe de gimnaziu, dupa parerea mea, vorbind de alegerea unui liceu cu profil Real. Iar mai departe de liceu e deja clar, limpede pentru toata lumea, sper.

Atentie! Eu vorbesc aici in numele unor elevi care stiu ce vor sa faca in scoala! Nu ma refer la acei nehotarati care vin la profil Real pentru ca asa le-au sugerat parintii, astfel te pomenesti ca romana e materia preferata, iar matematica e un iad, iar alegerea profilului Real(mate-info indeosebi) se dovedeste in timp o alegere foarte neinspirata.

Ce pareri aveti? Mai gasiti cateva avantaje/dezavantaje? E sau nu e util asa ceva? Sau cel mai bine raman doar 2 probe de profil/specializare si gata? Care e punctul vostru de vedere?

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Luati si asta ca sa va mai hliziti oleaca: http://www.timesnewroman.ro/......din-oficiu

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AntipaticuPreasfant):

Parca adineauri erai ala care posta despre narcisism. Nu stiu ce sa mai cred.hee hee
Cred ca ma duc si mai lucrez la site-ul ala. Pe TPU e boooring...

Răspuns utilizator avertizat