Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Nu ar fi o idee (mult) mai buna ca in locul probei de Limba si Literatura Romana de la Bacalaureat sa fie o proba scrisa de limba straina pentru profilul Real(mate-info intensiv, mate-info, stiinte ale naturii)?

M-am gandit la posibile avantaje/dezavantaje. Incep cu dezavantajele.

Dezavantaje(contestabile, insotite de avantaje):
- proba obligatorie, o materie detasata de profil, la care trebuie sa faci pregatire in timpul liceului, desi nu-ti va trebui probabil mai departe, la facultate, dar poate iti trebuie dupa aceea la un job platit frumos, chiar si pe domeniu mai tehnic. big grin
Ideea e ca e o materie mai putin tangenta cu profilul. E deranjant pentru unii elevi. Dar sa te pregatesti nu e chiar greu dupa ce ai studiat limba aia inca din scoala generala, probabil si-n particular(nu ma refer neaparat la meditatii) daca ti-a placut(si de obicei mai toti elevii agreeaza/prefera o limba straina; sunt si exceptii, dar nici paraleli nu pot fi si nu le-ar fi chiar asa greu sa invete, fiind mai usor decat sa inveti matematica M1).
- unii pretind sau poate chiar au dreptate ca invata mai bine o limba straina in particular sau abia intr-o facultate de profil si nu considera necesara o asemenea evaluare la terminarea liceului. Poate nu se vor baza doar pe engleza, germana sau franceza, ce se face pe la noi, ci limbi mai putin populare, dar totusi cautate(limbi europene nordice, asiatice, etc. ). Totusi, o limba in plus n-ar strica dupa ce (se presupune ca) o studiezi vrand-nevrand 4 ani(si inca cel putin 4 ani in scoala generala). Tot e mai utila decat Limba si Literatura Romana! tongue Si totusi, pleci de la profil Real. Nu prea te poti duce la facultate tot pe acest profil(bazat pe stiinta sau tehnica) si sa faci limbile respective. Cele mai multe facultati ofera posibilitatea de a studia in cele mai comune limbi straine care se fac si-n invatamantul preuniversitar romanesc. Venind vorba de limbi mai comune, e posibil sa sustii si admitere la facultate din asta. Pentru unii e muma, pentru altii ciuma: sa fie evaluati de 2 ori(ma refer la proba scrisa si alt examen).

Avantaje(incontestabile):
- utilitate deosebita in cariera; se cere o limba straina sau doua la orice absolvent de facultate care vrea un loc de munca de om cu studii superioare, mai ales daca ar dori sa lucreze in afara tarii, unde se castiga painea si mai bine! Engleza a devenit aproape obligatorie. Acum devine importanta o a doua limba!
- subiectele sa fie formulate astfel incat sa testeze cunostintele de gramatica, chiar si vorbire libera, dar si creativitatea(compuneri pe anumite teme) prin cunostintele dobandite.
- nu mai e necesar sa iti umpli capul cu n-spe comentarii literare pentru subiectul III la proba de romana ca sa le dai FORMAT dupa o saptamana. Nu iti folosesc la nimic mai departe.
***Unii ar putea pretinde ca are o utilitate la a analiza mai profund o carte pe care o citesti mai tarziu in timpul liber ca hobby. Adevarat, poate. Dar tot n-are vreo relevanta proba de la Bac! Cunostintele dobandite la orele de Limba si Literatura Romana in timpul liceului ar trebui sa fie arhisuficiente. E inutil sa mai fie si evaluate la elevii de la profilul Real. Nu atesta nimic. In schimb, o evaluare la o limba straina spune ceva despre absolventul de liceu indiferent de profil. Aici trebuie sa avem o viziune in ceea ce priveste terminarea unei scoli si ocuparea unui loc de munca. Romana nu-si gaseste o mare utilitate mai departe de gimnaziu, dupa parerea mea, vorbind de alegerea unui liceu cu profil Real. Iar mai departe de liceu e deja clar, limpede pentru toata lumea, sper.

Atentie! Eu vorbesc aici in numele unor elevi care stiu ce vor sa faca in scoala! Nu ma refer la acei nehotarati care vin la profil Real pentru ca asa le-au sugerat parintii, astfel te pomenesti ca romana e materia preferata, iar matematica e un iad, iar alegerea profilului Real(mate-info indeosebi) se dovedeste in timp o alegere foarte neinspirata.

Ce pareri aveti? Mai gasiti cateva avantaje/dezavantaje? E sau nu e util asa ceva? Sau cel mai bine raman doar 2 probe de profil/specializare si gata? Care e punctul vostru de vedere?

34 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Ceea ce spui tu ar insemna ca nici un cetatean roman sa nu aiba habar de limba pe care o vorbeste, nu mai zic de literatura.
Crezi ca in Anglia nu se studiaza limba si literatura engleza, in Franta limba si literatura franceza, etc?
Pana si la noi pentru liceele cu predare in limba materna se da proba la bac din limba si literatura materna.
E absurd!
Daca ai ramane doar cu cunostintele dobandite la ore (asta pentru aia care mai vin pe la cursuri) am fi o tara de analfabeti.
Oricum nu suntem departe de lucrul asta.
Poate intr-adevar chestia cu comentariile, caracterizari greoaie, ar trebui eliminata.
Cred ca mai mult ar trebui simplificat la matematica.
La ce iti folosesc toate aprofundarile despre integrale, derivate, limite de functii?
Chiar daca urmezi o facultate tehnica dupa liceu, tot nu-ti folosesc.
Se aprofundeaza studiul lor doar la "matematica", "cibernetica", etc.

| anonim_4396 explică (pentru zdrangoi):

Du-te ba de aici! Sa faca subiectele adaptate profilului Real. De ce sa ai acelasi gen de subiecte de la Uman cand aia au numar dublu de ore saptamanal? Dar evident ca nu-s in stare astia de la Minister! Mai bine ar scoate-o! Analfabeti sunt destui si cu Bacalaureat sau cu facultate. Apa de ploaie! Nu de-aia dai Bacalaureat la romana!
Sunt foarte curios ce facultate tehnica ai urmat tu de nu te-ai mai intalnit cu matematica din liceu! Mie mi-a trebuit toata matematica din liceu, ba chiar am invatat chestii in plus, mai dificile!
Sa dea si cei de la Uman matematica! De ce sa dea cei de la Real romana? Ca e romana si suntem romani? Nu e un motiv! Si sa zicem, n-am nimic impotriva ca exista o asemenea proba, sunt capabil sa invat, dar nu e corect evaluata. E independenta de profil! Uita-te pe subiectele care au fost date ieri la romana! E exact acelasi model de subiect. E ca si cand ai da o lucrare la clasa pe 2 numere! Nimic deosebit!
Apropo, o facultate tehnica inseamna oarecum politehnica la noi. Asta am si urmat. Si am mancat matematica pe paine. Dar nu mi-a parut rau. Nu avea de ce sa ma deranjeze. E profilul care ma interesa.
Romana la ce foloseste? Eu ma plang aici de un sistem infect, nu de limba romana in sine. Nu e normal ca romana s-o bagi pe gat doar dupa gandirea ta, ca am deveni analfabeti daca nu facem romana in liceu!? Pai in clasele primare ce ai facut? Dar in gimnaziu cata gramatica ai invatat? La liceu oricum nu se mai face gramatica la profil Real! Inveti niste lucruri doar ca sa ai pe ce primi niste note, la fel si la Bac. Nu iti foloseste la profil Real!
In privinta cunostintelor dobandite la ore, asta oricum se reflecta in media pe care o ai la sfarsitul semestrului, daca urmezi un liceu la care profii-s corecti. N-are nicio relevanta ca apoi sustii un mare examen al «(i)maturitatii» la o asemenea materie care nu-ti foloseste. Tu, insa, te plangi de utilitatea matematicii la profil Real! Patetic!

| zdrangoi a răspuns (pentru anonim_4396):

De arhitectura ai auzit?
Sau e facultate umanista!
Analiza matematica nu foloseste la nimic, ma refer la arhitectura.

| anonim_4396 explică (pentru zdrangoi):

Mi-a folosit mie la Politehnica, venind de la profil Real(mate-info intensiv). In inginerie se utilizeaza intensiv matematica, cam la orice profil.
Desi profilul Real te cam lasa sa te duci unde vrei si iti da ocazia sa te tot reprofilezi si sa te razgandesti de cate ori vrei in 4 ani de zile, nu inseamna ca e si ideal indiferent de facultatea pe care o vei alege mai tarziu. Asa ca e irelevant ce ai spus. Nu esti obligat sa urmezi profilul Real pentru facultatea de arhitectura, mai ales ca nu te pregateste pentru asa ceva. E treaba ta! Pentru arhitectura exista si dinainte licee de profil(arta) care te pregatesc mai bine. Partea proasta e ca nu inveti la fel de multa matematica(dar oricum iti trebuie mai mult o geometrie care nu prea se face la Real), de care te si plangi tu! E adevarat ca in cazul tau nu toata matematica e utila, dar nici toata romana nu a fost pentru mine, niciodata istoria si inca cateva. Asta e sistemul! Tu degeaba critici ideea mea, cand de fapt trebuie sa critici pe altcineva! Ministerul! Nu uita de unde a plecat totusi discutia. De la Bacalaureatul de Romana. Acum sper ca nu vii aici sa-mi dezvolti alte subiecte degeaba. Arhitectura e totusi destula arta pe langa tehnica.

| Dumnezău a răspuns:

Tre' sa fii tampit, indoctrinat de agenti externi sau anti-om ca sa stii tu, o larva de 14-15 ani, chiar si 18-19 sa stii ce vrei sa faci cu viata ta. Zic anti-om pentru ca omul nu e facut sa fie o fiinta analitica. Poate doar in parculet, la un sahulet sau un rummy. Maxim la un poker sau atunci cand cantaresti sansele sa iesi cu fasu' rupt dintr-o combinatie dezavantajoasa. Zic asta desi imi plac matematica si chimia si rup la cele doua materii. Dar omul nu poate fi analitic, e prea expansiv sa il reduci la ceva bazat preponderent pe capacitati analitice. Si am observat multi oameni care zic ca ei sunt "oameni analitici", poate pe buna dreptate. Pana si Steve Jobs le avea mai bine cu cuvintele decat cu tehnologeala. You fail, Aero!

In alta ordine de idei, tu cred ca vrei sa duci rata de promovare de la BAC undeva la 19-20%. Pai, juma' din chestiile de sub 20 de ani din tara asta nu stiu scrie corect fraze elementare, minimale, in rumaneasca. Tu vii tam-nisam si le ceri franceza sau germana(!) sau deja intri in feluri exotice, gen asiatice sau scandinave. Pai iti trantesc pustanii un "Halt!" sau un "Je m'en fiche" de nu te vezi!

Mie mi-e indiferent. Oricum ma duc periculos de aproape de 10, si la romana si la o eventuala proba scrisa la engleza sau germana. Franceza nu, pentru ca boicotez aceasta limba folosita de creaturi gretoase, submise recent magrebienilor si "francezilor" pe care ii cheama Hatem, Khaled, Karim sau dracu mai stie cum. laughing

Tot in alta ordine de idei, poti sa stii matale si idis, plus rusa, plus coreeana. Nu te angajeaza nici dracu daca nu te dovedesti competent pe respectiva nisa pe care aplici la slujba.

Marele dezavantaj e ca marea majoritate a adolescentilor din tara asta nu pot scoate 15 randuri coerente in romana. De engleza nu mai zic. Nu prea vad utilitatea. Mai degraba as face pe parcursul liceului, examene "sociale", in care sa ii pun in niste situatii interesante ca sa vad daca se pot descurca in lume, sau cand aplica pentru o slujba, sau daca se pot face utili whatsoever, la ceva, orice, da' nu frecatu' dudei si bautul de cafele posircoase insotite de chistocuri scabroase in pauzica mare.

Stii ce-ar fi frumos? Proba inversa profilului, ca acum cativa ani. Sau proba de la sport. Sa ii vad pe osanziosi, osanditi de profii de sport cu 10 flotari si 5 tractiuni.

Punctu' meu de vedere e ca ar trebui desfiintat nu doar BAC-ul, ci ar trebui si scoala de stat desfiintata complet. Pusi profesori ca mine, dom'le, competenti si blazati!

| Dumnezău a răspuns:

>> "Nu e vreo materie mai stresanta la Bacalaureat decat romana, mai ales la profil Real, unde e materie de umplutura."

Asta zici matale. Ceea ce e hilar. Eu imi iau 100 de cobai de a 12-a, cat de cat rasariti la minte, dar deschisi la invatat si ii pun sa citeasca o zi, 7-8 ore. Cu o saptamana inainte de BAC-ul la romana. Si dupa sa repete, pana la BAC-ul propriu-zis, o ora pe zi. Iti garantez ca pot lua 10.00 multi dintre ei. La BAC la romana e ridicol de usor, fie ca vorbim de Real sau Uman. Ridicol de usor! As zice chiar ca SII frizeaza retardul mintal in ultimul timp.

| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Ba, Vlad Rammstein Kidmonster, nu generaliza din prisma cunostintelor tale la o materie! Faci o inductie absurda!
Da, ia-ti 100 de cobai si te astept cu rezultatul care va fi un FAIL mai mare decat ce propun eu. Si, evident, subiectii tai sa fie random si nu de la profil Uman sau doar din aia "rasariti la minte". Pentru ca nimeni n-are timp doar de o singura materie ca sa o pregateasca intr-o saptamana. Si pana la urma, chiar daca o face cineva, peste o alta saptamana FORMAT-ul intervine. Ce propun eu nu se bazeaza pe toceala!

Eu zic una, tu aberezi ridicol de mult in alta directie(deja familiara). Am si zis deja ca BACUL n-are nicio treaba la romana cu faptul ca sunt unii care abia stiu sa-si scrie numele. Sa fie sanatosi daca n-au invatat in scoala generala sa scrie si au trecut clasa miraculos. Liceul are alt scop. Oricum sunt multi analfabeti cu BAC luat. Deja ma cam repet. Am mai discutat si cu altii asta pe TPU.

Tu nu intelegi ca eu nu critic dificultatea limbii romane(cu toate ca e o problema de diferentiere intre profilele Uman si Real), ci faptul ca inveti ceva inutil doar pentru o bariera! De-aia e stresanta! Pentru ca unii gandesc spre deosebire de tine la ce le trebuie cutare materie, dat fiind profilul pe care l-au urmat 4 ani. Un procent mult prea mic va avea nevoie de romana de la profil Real. Infinitezimal, ce sa mai.

O limba straina e inutila? O fi, sa zicem, pentru aia care nici nu vor sa auda de facultate. Dar acum nu zic sa dea toata lumea o limba straina si la acelasi nivel cum e romana acum. Nu e corect. Sa scada rata de promovare? Ma indoiesc. Aia care ar pica o asemenea proba ar pica mai mult ca sigur si restul probelor, ori abia ar face de un 5. Leprele tot lepre vor ramane. Scopul e sa fie favorizati cei care invata! Cei care invata cu un scop clar. Pe clasa a XII-a cred ca e absolut normal sa stii unde te duci mai departe. Nu-ti trebuie cine stie ce capacitati analitice deosebite. Sau te simti cu musca pe caciula cumva? Ai gresit cand ai ales tu profil Real? Pai deh ma! Se cam vede ca nu ai gandirea de profil Real. Pari foarte umanist de felul tau. Pacat. Uite, eu, unul, stiam ce vreau din clasa a V-a. Nu m-am abatut de la acel drum. Am muncit si am obtinut ce am vrut. Dar dupa gandirea ta asa ceva e imposibil. Cum sa nu "Tre' sa fii tampit, indoctrinat de agenti externi sau anti-om ca sa stii tu, o larva de 14-15 ani, chiar si 18-19 sa stii ce vrei sa faci cu viata ta. Zic anti-om pentru ca omul nu e facut sa fie o fiinta analitica. ". Patetic.

Nici nu cred ca te-ai sinchisit sa-mi citesti intrebarea cap-coada.
N-am zis ca te angajeaza cineva pe un post in care iti trebuie rusa sau norvegiana pentru ca dai Bac in liceu. Nici n-ai citit atent. Eu am zis altceva despre limbile comune. Tu nu esti capabil sa intelegi ca inveti degeaba, bre! Imi place cum mai toti de aici ati venit sa ma contraziceti si nici macar n-ati terminat liceul(sau abia acum). M-ati obosit cu pretextul: "ajungem o tara de analfabeti daca nu dam bac la romana". Parca ati fi toti spalati pe creier.

Da, oftica-te ca eu pot fi analitic si tu nu! laughing rolling on the floor

P.S. Doamne fereste, Dumnezaule, sa te faci tu profesor! laughing)) Dar in privinta unui lucru sunt de acord. Sa dispara Bacul ca nu prea-si mai are rostul! Insa apoi dai cu bata-n balta cand spui ca ai vrea Sportul la Bac. Eu am fost din ultima generatie care a avut asa ceva(la alegere). Dar, culmea, interesul tau e cresterea ratei de promovare. Oricum, balenele incapabile n-ar fi ales Sportul, deci te cam contrazici. Ce naiba, foarte bine ca s-a scos proba aceea. Nu-si are rostul, asa cum nici romana nu-si are rostul la profil Real(vorbind doar de Bac).
Oricum probele cele mai nesuferite sunt romana si matematica, vorbind si de alte licee decat cele teoretice. Aici pica elevii cel mai mult.
Sau ba zici ca e ridicol de usor, ba ca cei mai multi nu stiu sa scrie. Hotaraste-te din ce perspectiva privesti treaba! Incearca sa gandesti mai pragmatic.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt absurd. Examenul la romana e absurd si nu testeaza cunostinte veridice, ci doar capacitatea de memorare a comentariilor de 2-3 pagini la SIII, cunostinte jenant de elementare la SI si o onanie cerebrala la SII, pe care o face si unul cu sindrom Dawn.

Lasa-ma sa lucrez pe standardele mele, nu-mi da loaze de la colegii tehnice si LT-uri, ca cel unde invat eu, unde se intra la Filologie si cu 6, 91. Oameni cu medii de intrare in liceu de pana in 8.50. Si din aia 100, cel putin 15 pot lua 10. Doar sa nu nimereasca peste evaluatori cretini, carora le sare tandara si au chef sa corecteze subiectiv. Pentru ca, orice-ai crede, la romana, profesorii cu adevarat competenti corecteaza obiectiv. Trust me, I know that sheet! De la Uman si de la Real cobaii, egal distribuiti. Oricum, pot si cei de la MI sa ia usor peste 9, 50 la romana.

Majoritatea celor de a 12-a pe care ii stiu eu au invatat totul in ultima luna si au luat note decente. Decente, in sensul ca medii peste 8. Da, intervine FORMAT-ul, dar intervine cam la orice inveti intr-o zi. Cu ce afecteaza pe elev actiunea asta?

Stresant poate pentru tine. Poate iti lipsesc capacitatile de abera gratios pe gheata subtire, ca asta se face la romana pentru departajare. Mie mi se par egal de stresante invatarea poeziilor moderniste si invatarea derivatelor, cu o usoara inclinare de balanta spre derivate... ca iti dai singur seama ca Blaga potenta si suplimenta si lula mea, dar n-am intalnit niciodata un profesor care sa fie suficient de pe lula lui sa-mi explice de ce derivarea catului se face cum se face si nu altfel, sau de ce 1+1=2. Desi toata lumea stie chestiile astea, nu sunt demonstrabile...sau poate oi fi eu prea captiv in Metafor-Land. Si in Orwell, 2 cu 2 dadeau 5.

Pe mine nici nu m-a interesat la ce trebuie cutare materie si nici nu ma intereseaza. Imi plac si materii umane si reale mult, de aia eu as fi preferat sistemul american, cu "classes", sa aleg sa fac romana si engleza, dar nu franceza si matematica si chimie, dar nu informatica.

Zici tu? Tone vor avea nevoie de romana la Real. Doar sa-si ridice media de la BAC. QED.

Sa ne intelegem, onorabile...e inutila la angajare. Cu ce te ajuta pe tine o limba straina, doua, trei, daca nu esti competent pe nisa ta? Raspunde-mi. S-ar pica foarte mult si ar scadea drastic RP-ul, crede-ma. Cunosc oameni care rup in doua matemtica si romana, si culmea, daca le zici "I'd delightfully shove a knife in your ribs!" ei cred ca asta e un inceput potrivit pentru un informal letter.

Cei care invata sunt si acum favorizati, prin departajarea celor doua probe de la Real, care nu sunt romana.

De ce sa fie absolut normal? E imposibil sa ai convingeri in viata, convingerile te trag in jos si te inchid intr-un univers limitat. E imposibil sa fii complet sigur de ceva, ca om. De aia te-am si botezat "anti-om", pe tine si pe cei asemenea tie. Nu ma simt cu nicio musca, dar la finalizarea liceului, pot sa ma duc si la 15 facultati diferite, atat de diversa e oferta, doar pentru ca nu am tripuri, ca tine si ca milioane(!) care indruga inconstient "Eu stiu ce drum vreau sa urmez in viata".'Ai, sa mori tu? N-ai cum sti.

Nu pot fi umanist, deoarece sunt mizantrop. laughing
Esti sigur ca ai proprietatea termenului "patetic" in cazul de fata? Esti sigur ca inseamna ce crezi ca inseamna? Eu am o vaga siguranta ca vreau sa fac ceva din care sa-mi revina cat mai multi coco, obscen de multi. Da, sunt superficial. Dar daca asta ar implica o transformare a mea in programator, pentru buzunare burdusite, ma fac si programator, da' fara drag.

Tu stiai pentru ca esti anti-om. Sa-ti explic cum merge. Tu te simti confortabil in sistemele previzibile, programatice, lipsite de hazard in care activezi. Omul nu se poate simti confortabil decat in hazard, nu in ordine. Practic, tu gandesti ca un calculator, fix ca unul. Calculator- analitic. Om- imprastiat,dezorganizat,confortabil in sisteme sociale imprevizibile, precin cu hazardul. Calculator- precin cu ordinea pre-stabilitata, cu problemele cu raspuns clar definit. Esti un calculator. Tu si milioane altii.

Ba am citit-o. Eu faceam simple analogii, se vede ca n-ai inteles utilitatea lor. Stiu ca ALTII invata degeaba la romana, eu nici nu sunt nevoit sa invat, inteleg usor, de aia zic ca e si ridicol de usor, pentru ca fiind un om care abereaza continuu, pot intelege si alti oameni care abereaza continuu, recte, poeti,romancieri,filosofi, politicieni, femei.

Unde vezi pretextul asta la mine? Eu am zis clar, negru pixelat pe alb pixelat, ca pustanii romani sunt idioti, in mare parte. De analfabetism, numai de bine, ala functional e in floare. Care-i baiu' daca nu am liceul terminat?

Cin' se oftica, ma? Nici n-as vrea sa fiu. Mi-as pune revolverul la capatana daca as ajunge sa gandesc ca un calculator si nu ca un om.

Profesor ma fac! De romana, de socio-umane, de chimie sau de limbi straine!
Sportul, diferit fata de acum cativa ani, mestere. Obligatoriu. Nu cresterea promovabilitatii, ca l-as face draconic, nu usor pentru "atleti", cum era inainte. Cam ce e la proba fizica la Academie/LM, la asta ma gandeam eu. Si nu-s deloc usoare.

Ntt, cea mai nesuferita e biologia. Te-ai uitat v'odata pe un BAC de biologie? Pai acolo diferenta dintre saptele tangibil si 9, 50-ul divin e reprezentata de vreo 40 de ore de toceala intensa, sa poti acoperi toate subiectele. E esafod proba la biologie.

Pai o privesc din perspectiva unuia care e guru la romana. Pentru mine e ridicol de usor. Dar cei mai multi nu stiu sa scrie. Nu se contrazic cele doua afirmatii, sub nicio forma.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, ca am uitat sa mentionez asta in raspunsul anterior.

Niste profesori universitari si alti pacalici analitici care cred ca au lumea in pix, cand de fapt, poate inca o ard ca Newton, virgini au scos o enormitate reiterata obsedant pe gura in ultimele zile.

Cica rezultatele de la EN-uri si BAC trebuie sa reprezinte o curba a lui Gauss.Ce va dau astia sa fumati, ma, cand sunteti mici si va spala creierul ca sa fiti "analitici"? laughing

Pai, voi, analiticii, ati reduce si simpla bataie a inimii la un raport rezolvabil dpdv matematic. Nu e deloc asa. Dupa gandirea voastra, captiva in cusca numerelor si a dogmatismului ce-l cara dupa ele, majoritatea trebuie sa fie la un examen intre 7 si 7, 50, ca asa va zice voua Gauss si curba lui.

No, asta chiar e jalnica!

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru AntipaticuPreasfant):

Ce sport zici, ma? In ultimele 30 de zile, aproape in fiecare dimineata am alergat, bagat flotari, abdomene si tractiuni. Ai perceptii diforme despre realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru AntipaticuPreasfant):

Patru kilometri. Pana la raul de la marginea orasului, adica. Dupa, pauza de un minut-doua si mai bag inca trei kilometri, pana in cel mai apropiat sat de pe E85, dupa care ma intorc. Adica 14, cu totul. cu doua pauze mici. De la 15 in sus mi se lichefiaza pate-ul si ma simt nasol.

Deodata, 72. Intr-o mana, doar 9. Cel mai mult intr-o zi, am facut v'o 600.
Doar cinspe'.Nu prea am pus accentul pe tractiuni. Imi mai place sa fac doua-trei la cosul de baschet, sa ma dau in stamba, ca Dwayne Wade. laughing
Da, ma ridic pana la pelvis aproape.

Site-ul nu te vrea, ma. Esti marfa dispensabila.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu sunt de acord.
Intr-adevar, exista putin adevar in ceea ce spui tu, insa limba romana are prioritate! Trebuie sa aiba romanu' habar mai intain de limba lui, iar apoi de altele. Mai ales ca deja suntem la pamant cu prescurtarile care injosesc limba romana ("k", "nu stiu", "u"), sa nu mai zic de incultii care nu stiu unde se utilizeaza o cratima.
In fine, trebuie sa cunosti mai intai propria limba, apoi altele.
Ar fi o idee sa simplifice subiectele...sutele de comentarii nu prea ajuta mai departe, insa te ajuta sa iti dezvolti vocabularul. Exprimarea opiniei ne ajuta sa ne dezvoltam o gandire critica si totodata, capacitatea de a ne formula o opinie in legatura cu un anumit subiect.

Daca tot zici de profilul real, de ce nu zici si de cel uman? Adica, cu ce iti foloseste (la filologie, de exemplu), functiile, matricele si tot felul de "mistere" de-ale matematicii? Bineinteles, isi au si alea rostul lor (poate, eu una nu prea vad cu ce ne-ar putea ajuta in viata), ne ajuta sa ne dezvoltam anumite procese psihice.
Deci, eu consider ca probele fiecarui profil sunt "corect asociate", ca sa spun asa, insa cred ca la programa ar trebui sa existe cateva modificari.happy
O zi buna iti doresc!happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu prefer o gandire analitica obtinuta din matematica, totusi. Dar nici tu n-ai inteles unde bat. Asa cum unii au gandirea ca matematica e inutila la Uman, ca prea multa strica, asa cred si eu despre romana la Real si cred bine.
La Uman nu esti obligat sa dai Bacalaureat la matematica. Si oricum acolo se face cea mai elementara matematica de liceu. De-aia pe ei nu-i compatimesc, ci ii invidiez.
Daca tu spui ca e corect ca la Real se da la Bacalaureat acelasi tip de subiect ca la Uman in conditiile in care astia au numar dublu de ore pe saptamana si e probabil materia lor de baza a profilului...prefer sa te las in lumea ta cu o asemenea mentalitate! Eu ma plang de sistem, nu de romana in sine!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai am spus ca programa ar trebui modificata! In programa este specificat numarul de ore pentru fiecare materie, in functie de profil. Asa ca si subiectele ar trebui sa fie in concordanta cu numarul de ore! Si asa cum exista M1, M2, M3, eu cred ca ar trebui sa existe aceste niveluri si la romana.
Eu am 2 ore de matematica pe saptamana si totusi, voi da bac-ul la mate obligatoriu. Ma rog, e M3, dar totusi e destul de dificil cu 2 ore pe saptamana!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai sa modifice programa de Bac odata si sa existe RO1, RO2, RO3! tongue
Si ca idee, pentru cultura ta generala, imaginile care le admiri pe calculator sunt de fapt niste matrice in care fiecare element reprezinta un pixel(valoarea sa reprezentand de obicei o culoare)!winking Ca tot spuneai de niste mistere. Sa stii ca multe lucruri isi au rostul in matematica daca ajungi sa le intelegi si sa lucrezi cu ele practic.
Ce Bac dai tu la mate obligatoriu la Uman(fie el si mai usor)? straight face E doar printre optiuni, din cate stiu, dar nu e proba obligatorie. Eu stiam ca istoria tine locul matematicii la voi. In orice caz, n-am ce discuta aici cu elevi care nu sunt la Real. Pentru ei e intrebarea, pentru ca doar ei inteleg ce am spus. Restul care au fost din greseala la Real sau altii care inca n-au ajuns in clasa a XII-a, daca-s la Uman, ori profesorii de romana...normal ca n-au cum sa sustina ideea mea, desi am propus ceva MULT MAI UTIL pentru profilul Real!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt la profil educator-invatator, iar la noi programa in ceea ce priveste bac-ul este aceeasi cu cea de la uman, exceptie facand proba obligatorie a profilului (mate), care cu cativa ani in urma era istoria. In fine, fiecare are nemultumiri legate de sistemul de invatamant. Intr-adevar, matematica este o stiinta, printre altele, ce sta la baza tehnologiei, insa nu ar trebui sa se predea la uman notiuni matematice care nu se folosesc prea mult.
Eu am intr-adevar nevoie de matematica, insa sunt chestii care nu o sa le folosesc nici ca educatoare, dar nici ca invatatoare.winking
Ce zici tu de pixelii care sunt, de fapt, niste matrice e ceva pentru cei din domeniul Stiintelor exacte.winking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ah, am inteles profilul la care esti. Pai deh, e normal sa stii si matematica ca invatator. Desi chiar si asa prea multa pentru ciclul primar la ce o sa invete copiii...
Sistemul e la pamant! Eu de asta ma plang. Nu am boala pe limba romana sau pe faptul ca-s neaparat mai avantajati cei de la licee teoretice cu profil Uman. Pana la urma sunt mai dezavantajati pe piata muncii daca-s avantajati in scoala.
Eu insist pe utilitatea Bacalaureatului, care nu prea isi are rostul in ultima vreme, mai ales la felul in care e sustinut, materiile care se dau, la felul in care se formuleaza subiecte fara o diferentiere clara intre profile.
Mai bine existau numai examene de admitere scrise la fiecare facultate in parte, decat un examen generalist al absolvirii liceului.
Eu am sustinut Bacul acum cativa ani si sper de la an la an ca va deveni un examen corect, ceea ce nu e! Iar aceasta problema cu Limba Romana mi se pare cea mai grava!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bloody fools...eu vorbeam de romana si acum ei vorbesc de sport, ba chiar de unul aflat peste scopul fostei probe de Bac. Nu-i de mirare cand vezi cine incearca sa te contrazica pe o anumita tema. Atata vanitate inutila si nesolicitata... laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru AntipaticuPreasfant):

Parca adineauri erai ala care posta despre narcisism. Nu stiu ce sa mai cred.hee hee
Cred ca ma duc si mai lucrez la site-ul ala. Pe TPU e boooring...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Luati si asta ca sa va mai hliziti oleaca: http://www.timesnewroman.ro/......din-oficiu

| KaterinaРомановский a răspuns:

Chiar e absurd ce zici! Toți românii au obligația morală să-și cunoască limba maternă, și abia apoi alte limbi! E rușinos faptul că vrei să te sustragi de la această materie! Atunci sustrage-te cu totul din țară și gata!
Ce idei mai puteți avea unii!

| anonim_4396 explică (pentru KaterinaРомановский):

Tu ai citit tot ce am scris acolo!? Ia citeste reply-ul pe care l-am scris utilizatorului de mai sus. Ce zic eu si ce intelegi tu.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am avut răbdare, dar de când am văzut că ai zis acolo înlocuirea limbii române cu o limbă străină mi s-a părut o idee aiurea. Mai bine dă un examen bazat doar pe gramatica chestii esențiale ce trebuie să le știe orice persoană, fără literatură (asta la real bineînțeles). Dar nu să o înlocuiască...

| anonim_4396 explică (pentru KaterinaРомановский):

N-ai citit tot, deci bine ca ai recunoscut. Dar comentarii literare de 3 pagini cum citesti? Sau aici, pe TPU, ti-e cam sila sa citesti postari lungi, ca doar nu iti da nimeni nota pentru asta!

Pai nu se face gramatica in liceu. Tot mai bine s-ar da o limba straina in locul probei de Romana. Zici tu ca e aiurea, dar e mai util pe piata muncii pentru elevul care paraseste bancile scolii, nu e vorba doar ca sa iei o nota de trecere la Bac cum e in cazul probei de Romana. Nu te plateste nimeni decat ca profesor pentru cata romana stii. In plus, pentru gramatica ai mai fost o data evaluat la sfarsitul clasei a VIII-a. N-are sens. Cel mai eficient ar fi ca romana sa dispara de la Bacalaureatul profilului Real pentru ca nu are vreun rost. Nu are. Observ ca cei mai multi aparati romana (cu toate ca uitati ca e vorba de Real) pentru ca aveti impresia ca doar e detestata de elevii care nu sunt in stare sa citeasca efectiv o carte sau ca nu stiu sa scrie corect. Nu e vorba de asta. Elevii de la mate-info sunt foarte capabili chiar si cu putinele ore de romana pe langa cele de la Uman, dar problema e alta: cei de la Uman, majoritatea lor, detesta matematica. Pai si cei de la Real de ce sa imbratiseze romana? Nu e destul ca e mai mult o materie de umplutura pentru ei, mai trebuie sa dea si examen din ea. Macar la Uman nu esti obligat sa dai examen la mate.
Bacul la Romana nu ajuta cu nimic elevul de la Real. Doar il incurca. Daca tot o tineti pe asta ca avem multi semi-analfabeti(mai ales internauti), pai ce, credeti ca pica Bacul doar pentru ca mai au probleme de ortografie in general, mai mici, mai mari? Sunt destui semi-analfabeti cu Bac luat sau cu facultate terminata. Plus ca dati prea multa importanta limbii romane. Ce daca e limba tarii, ca suntem romani? Daca eu vreau sa emigrez in Germania sau Anglia, SUA, invatand fluent acele limbi, eventual nici nu-mi pasa daca uit(desi e greu sa se intample) limba romana. Ma opreste cineva? Ganditi mai pragmatic!
In orice caz, discutam si noi aici pe tema asta. Macar de s-ar adapta corect proba de limba romana in functie de profil in anii urmatori, conform numarului de ore din programa...in anii urmatori, candva! Nu e corecta situatia actuala! E un defect destul de mare al Bacalaureatului. Un defect in care multi se mai si complac orbeste.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, ar trebui așa ca la facultă...fiecare profil cu BAC din materia profilului: realul cu mate, info și ce mai ține de profil, umanul cu literatură și limbi străine și tot așa.
Eu nu sunt decât pe jumătate româncă, clasele I-IV le-am făcut în Moscova (tata e rus) și a fost un șoc să vin în România să dau evaluare națională și BAC la română, dar totuși m-am descurcat.
Ai dat BAC-ul mai demult sau îl dai acum?

| anonim_4396 explică (pentru KaterinaРомановский):

Am dat in 2009. Nu ma mai afecteaza acum, insa tot ma macina cat de nedrept e pentru urmatoarele generatii sa invete inutil. Nu e vreo materie mai stresanta la Bacalaureat decat romana, mai ales la profil Real, unde e materie de umplutura. Macar sa faca diferentiere intre profile, subiecte adaptate pentru numarul de ore de la fiecare profil/specializare. Adica subiectele sa fie modelate in alt mod, specific profilului. Daca nu-s in stare astia de la Minister, si se pare ca nu sunt, mai bine ar scoate proba de tot. Mai utila e o limba straina pentru cariera si cultura generala. Romana e utila poate doar pentru cultura generala la profilul Real, de exemplu. Si la ce iti foloseste cultura generala daca nu iti produce bani mai tarziu? Ai cultura pentru ce? Ca sa te mandresti cu ea, atat? Mori de foame cu ea.
Ceea ce spui tu e mai ok cu Bacul cu materii specifice profilului, dar asta inseamna sa repeti acelasi lucru la admiterea de la facultate, daca e prin examen scris. Cel mai eficient ar fi ca fiecare facultate sa aiba propriul concurs de admitere prin examen scris, fara a fi nevoie de Bacalaureat. Problema e insa ca invatamantul preuniversitar, in forma actuala, nu te pregateste pentru toate facultatile. De-aia la unele se intra doar pe baza de medii la nu stiu ce materii din liceu sau probe de Bac. Sau trebuie sa faci meditatii/pregatire speciala(ce nu se poate face in liceu) neaparat ca sa intri la anumite facultati. Avem un sistem foarte prost!
Invatamantul e la pamant in Romania. Ies elevi buni si de pe bancile scolii romanesti, asa cum e acum sistemul, dar cati ies mediocri? Pai un numar mult mai mare! Acum nu zic ca si elevii n-au vina lor daca nu-si dau interesul, dar la un sistem mai eficient poate ar avea cum sa-si dea interesul mai mult.

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai mare dreptate!