| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare că preponderența analfabetismului funcțional în rândul elevilor, inclusiv printre așa-numiții "elevi inteligenți", cu note numai de zece, este profundamente alarmantă?
Am întâlnit elevi de-a VIII-a care, după ce-au citit un fragment din "Pescarul Amin" de Vlad Voiculescu pentru ora de română (bineînțeles - Doamne ferește să citească ei singuri), credeau că Amin este pește fiindcă autorul zicea că "se zice că s-ar trage din pești". Copiii ăștia nu știu efectiv să înțeleagă o figură de stil, iau totul ad Verbatim și nu pot pricepe o metaforă cât de simplă. Îți vine să-ți smulgi părul din cap!
De ce naiba nu face Iohannis nimic? Cică "România educată"! Pe naiba România educată!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, din păcate asa e. Sunt și studii care demonstrează asta.
Pornind de la premisa că nu notele definesc inteligenta, acei copii pot învăța fiind constrânși de părinți sau profesori, dar una e să tocești pe rupte iar apoi să uiți ce ai învățat, doar reproducând ca un robot materia și alta e să pătrunzi sensul a ceea ce înveți/citești.

| Lupică27 a răspuns:

Notele alea de 10 sunt date de frica ori din burta, de unde cultura daca ei nu citesc, nu invata, vocabularul lor e format din doua cuvinte **** si gen.

| MistarGoGu a răspuns:

Le BUBUIE HardDisk-ul din bostanul ce il poarta pe umeri de prea MULTE informatii fara ROST! Hard-ul ala din bostanul lor trebuie resoftat cu CEVA MAI UTIL! 95 % Teorie fara ROST. Daca Le dai o stiva de scanduri, cuie si ciocan NU sunt capabili sa facă nici gard nici un coteț de caine fara smartphone in mana.