| Rowanna09 a întrebat:

O hidrocarbura lineara da prin oxidare cu dicromat de potasiu in mediu de acid sulfuric un acid monocarboxilic.Despre acidul monocarboxilic se stie ca 0.11 g reactioneaza cu 12.5 ml solutie hidroxid de sodiu Cn=0.1. Sa se afle hidrocarbura? Cine ma poate ajuta si pe mine cu o idee macar? big grin Va multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Rowanna, ca sa-ti dau un raspuns care sa te ajute cu ceva, cred ca ar trebui sa gasesti intai masa de hidroxid de sodiu ce reactioneaza, sa scrii apoi ecuatia reactiei de neutralizare si sa gasesti apoi numarul de atomi de C si H din acidul monocarboxilic. Apoi se gaseste usor alchena. Sau cel putin asa cred eu ca ai o alchena. Bafta!