| zuzyduzy123 a întrebat:

O intrebare pentru cei care sunt la liceu
admiterea se face in functie de media ultimului admis de anul trecut sau de alta medie
de exemplu o medie de la minister

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Admiterea la liceu se face in functie de numarul de locuri, incepand cu cel care are media cea mai mare dintre cei care au prima optiune pentru acel liceu si mergand in jos pana se completeaza numarul de locuri.

| alessia5158 a răspuns:

Nu! --- admiterea, respectiv repartitia computerizata, se face in ordinea DESCRESCATOARE a mediei fiecarui candidat si in functie de optiunile acestuia. Media ultimului admis din anul trecut ajuta candidatul sa se orienteze atunci cand isi inscrie ordinea optiunilor pe fisa de inscriere.

Daca, spre exemplu, media ultimului admis in 2013 la liceul "X " a fost 9, 25, un candidat cu rezultate scolare modeste va aprecia ca nu poate reusi la acest liceu.
Pentru orice candidat (mai bine sau mai slab pregatiti ) este important ca sa se autoevalueze in mod realist si sa completeze fisa cu un numar cat mai mare de optiuni.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Repartizarea se face în mod COMPUTERIZAT în funcţie de media de admitere şi de opţiuni!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna din astea. Sa zicem ca tu ai media 8 si vrei sa intri la liceul X la profilul mate-info. Daca alte 100 de persoane vor sa intre la acelasi liceu si la acelasi profil atunci admiterea se va face pe baza mediei: cine are cea mai mare emdie intra primul, apoi al doilea si tot asa. O clasa are in general 30 de locuri. Daca exista 30 de persoane din alea 100 cu medii mai mari ca a ta atunci tu vei ramane pe afara, asta in caz ca nu-s mai multe clase la profilul respectiv. Sper ca-i prins ideea.

| digital7shady a răspuns:

Media ultimului admis.