| Dardedar a întrebat:

Oameni buni am o mare problema la romana si am nevoie de ajutor urgent.ma exprim foarte prost (in scris),invalmasesc ideile,mananc cuvinte s-a.m.d.
Am vorbit cu profesoara mea de romana si ea mi-a spus ca teoria o stiu,idei originale pentru compuneri, comparari de personaje, referate am insa ma exprim prost.eu insumi stiu ca sunt dezastru-_-.
De citit carti citesc din clasa 1 tot ce i pica in mana,am citit tot de jules verne,am dat gata si michael zevaco si dumas, am citit clasicii romana(mai exact operele lui Creanga, slavici si ceva Eminescu)ETC.In principal citesc tot ce imi pica in mana si vocabularul zic eu ca il am destul de bogat.
Invat la romana si in ultima luna la fiecare 2 zile am facut compuneri la romana in speranta ca ma voi imbunatati fara rezultate pana in prezent.Chiar si in aceasta intrebare sunt convins ca am facut greseli...
Imi puteti recomanda niste solutii, ceva?

1 răspuns:
| christall a răspuns:

Ma gandesc ca ai putea sa-ti faci un plan pe hartie cu idei principale. Incearca de la ideile alea sa dezvolti fiecare subpunct. Succes!