| xDicsii a întrebat:

Pe a9-a ce fel de Istorie, Geografie, Biologie se face?

7 răspunsuri:
| torsi a răspuns:

Istorie "antica"
geografia lumii
biologie: genetica umana, ereditate extranucleara, legiile mendeliene

| stelau a răspuns:

Depinde de profil si de profesori

| TheVampireDiaries01 a răspuns:

Istoria antica (ce ai facut si in a5a dar mai detaliat)
Geografia lumii (ce ai facut si in a5a dar mai detaliat)

Iar la biologie

1. Varietatea vieţii
clasificarea, exemple de reprezentanţi pentru cele cinci regnuri: procariote (bacterii, virusuri), fungi, protiste (alge, euglenofite, oomicete, rizopode, zoomastigine, cilio-fore), plante, animale
2. Structura şi funcţiile organismelor vii
Celula - unitatea structurală şi funcţională a lumii vii
tipuri de celule vegetale şi animale
structura şi rolul componentelor celulei
diviziunea celulară
Ţesut, organ, organism
ţesuturi, organe vegetale (alcătuire, rol)
ţesuturi, organe animale (alcătuire, rol)
Organismul - sistem biologic
funcţiile fundamentale ale organismelor vegetale şi animale:
- funcţia de relaţie
- funcţia de nutriţie
- funcţia de reproducere
relaţii între funcţiile organismelor
*la liceele de coregrafie se vor studia
- particularităţile funcţiilor de relaţie la om (sensibilitatea şi mişcarea)
pentru liceele pedagogice se vor studia
- particularităţile structurale şi funcţionale ale animalelor din mediul cunoscut elevilor
3. Ereditatea şi variabilitatea lumii vii
Ereditate, variabilitate şi mecanismele transmiterii caracterelor ereditare.

| DaaaaViiiiid a răspuns:

Se fac un fel de recapitulari din cls a 7-a

| yoelee a răspuns:

Istorie veche ca sa zic asa adica pana pe la evul mediu
Geografie fizica adica planete, magnetism etc.
biologie genetica

| leeah23 a răspuns:

Istoria generala, geografia intregului pamant si biologia faci o recapitulare la zoologie, anatomie, botanica iar apoi faci genetica!

| dragonultornada a răspuns:

Istoria e despre tarile din trecut: antichitatea dacica... geografia este despre golobul pamantesc si biologia este despre pesti, plante...