| Alexandra_Baba_1996 a întrebat:

Pentru a trece in anul urmator la o facultate, media trebuie sa fie peste 5? sau se ia in functie de credite. In cazut meu media este de 4, 50 dar credite am suficiente pentru a trece in anul urmator Multumesc!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ma-ndoiesc ca ai calitatea de studenta caci, daca ai detine-o, nu ai fi pus intrebarea!

Pentru stiinta ta, de viitoare studenta, afla ca un examen(la o disciplina) se considera promovat daca vei obtine minim nota 5 si ca fiecare disciplina de examen are alocat un anumit numar de credite ECTS( minim 2 credite). Odata ce ai reusit sa promovezi examenul (chiar si cu nota 5) vei obtine si creditele alocate respectivei discipline. Pentru a trece in anul urmator ai nevoie de un minim 30 de credite obtinute prin promovarea examenelor din anul anterior.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai semnat si tu un contract ceva de studii unde scria clar numarul de credite necesar promovarii anului?

| AndreeaCr a răspuns:

Buna! Este necesar sa ai media 5 la toate materiile, indiferent de numarul creditelor. Eu, de exemplu, am avut in primul an o materie suplimentara ( am vrut neaparat sa fac si franceza), insa asta nu a insemnat ca puteam trece anul cu restanta la o alta materie, chiar daca aveam numarul de credite necesare.