| Pascu_Teo_1999 a întrebat:

Pentru cei care ati dat bacul la geografie, la relieful europei si al romaniei in linii mari ce trebuie de stiut?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Aia e! Ca nu merge cu "linii mari"! Trebuie stiute in amanunt.

| RobertM16 a răspuns:

Eu am dat BAC-ul demult dar in mare am vazut ca e cam aceeasi structura:

Subiectul 1-Harta muta nume de Capitale/State/Orase

Tipuri de relief/clima in statul x si y

Subiecul 2-Harta muta a Romaniei-Unitati de relief/Orase/Munti/Ape

Subiectul 3-Un grafic care trebuie calcular(foarte simplu)

Nume de campii/munti/etc. dintr-o anumita tara

Ultima parte:O tara aleatorie unde trebuie precizat:2-3 Orase,rauri,unitati de relief,clima.

In mare ai de invatat in primul rand harta muta a Europei si a Romaniei
-Capitale,orase,munti,ape(rauri,lacuri,mari)
-Forme de relief[campii,grupe de munti,bazine, tipuri de lacuri(de acumulare, vulcanice, naturale), pozitia oraselor din Romania si raurile]