| andreimessi a întrebat:

Pentru cei care au dat examen astazi:la trasaturi ale genului epic am scris modul de expunere predominant naratiunea care se implteste cu dialogul si actiunea care se poate nara.Este bine?

Răspuns Câştigător
| DiannaaMiha a răspuns:

Da este bine doar ca eu am scris definitia genului
Genul epic cuprinde operele literare, de obicei scrise in proza in care gandurile, ideile si sentimentele autorului sunt transmise in mod indirect prin intermediul actiunii, personajelor si naratorului
Principalulmod de expunere este maratiunea care se realiz prin prisma unui narator obiectiv la persoana aIII-a (ex.) ajutata insa si de descriere si dialog.

4 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Cele mai imp argumente sunt actiunile si persoanajele.
Eu am zis ca prezinta actiuni si am dat exemple si personaje, am dat din nou exemple.

| IoAlexandra a răspuns:

Da este forate bine

| Kyou a răspuns:

Da, este bine. La fel am scris si eu in ceea ce priveste modul de expunere, iar faptul ca ai spus ca exista actiune, arata clar ca este vorba de o opera epica. Pe langa asta, eu am scris si de existenta naratorului care povesteste faptele in mod obiectiv, la persoana a treia.

| ovidiu04 a răspuns:

Da este bine ai 6 pct:d puteai sa scrie prezenta personajelor sau a naratorului