| AhleyLove a întrebat:

Poate sa imi zica cineva niste idei principale pentru. cartea Panza de paianjen de Cella Serghi?

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Cartea este doar o serie de tribulatii amoroase ale unei fete dintr-o familie de oameni inimosi, dar saraci si umiliti, o tinara care ar face orice ca sa para precum ceilalti si sa duca viata pe care considera ca, datorita frumusetii si inteligentei ei, o merita. Ironia este ca, desi nu esueaza in construirea aparentelor, viata la care ajunge este pe cit de golita de sens, pe atit de constringatoare. Nu numai ca nu ajunge sa traiasca in luxul cu care pacaleste ochii lumii, dar se zbate in aceeasi saracie indurata impreuna cu familia si intr-o lipsa de perspective sufletesti mai crunta decit orice altceva.
O viziune mai larga arata ce este aceasta carte de fapt: manifestul unui feminism soft, cu ceva timp inainte de arderea sutienelor si dreptul de vot pentru femei, increderea in independenta si tenacitatea femeilor, dar si o stabilire a limitelor cuminti. Aceste lucruri par demodate in lumea hiperegalitatii, dar nu trebuie sa uitam ca pe la 1930 era suspect ca o fata sa ajunga cu studiile mai departe de liceu, iar firescul insemna mai curind preocuparea pentru "o partida buna", oricit de vulgar ar suna. "Amorul nebun" nu este nici el strain de atmosfera cartii, indragostiri subite sau treptate, dezvoltarea afectiunii pe teren gol, marile nimicuri ale indragostitilor - toate sunt scrise cu o naturalete care trece peste canoanele timpurilor. http://www.altiasi.ro/carte/panza-de-paianjen-cella-serghi
Diana, o fata tanara cu potential, destul de cocheta si inteligenta este personajul principal al cartii. Facea parte dintr-o familie saraca dar intotdeauna a stat printre oameni avuti, mareu cocheta si impecabila, simpla ei prezenta era o stare de bine. Prima iubire si-o intalneste la mare, un anume Petre Barbu: barbatul de care se indragosteste si pe care il pierde inainte de a-l avea. Petre Barbu ramane pentru Diana o imagine a barbatului tip pe care ea si l-ar fi dorit. Incercand sa-si depaseasca conditia se marita cu Michi la o varsta destul de frageda, conditia financiara si dorinta de mai mult o pun la incercare destul de apasator si de violent. Totul decurge bine pana intr-o vara cand plecata intr-o vacanta intalneste un prieten, Alex, de care se simte atrasa, asemanadu-l mai mult cu vechiul Petre Barbu intr-o atmosfera asa cum fusese odata, mare, valuri, briza.
Fiecare detaliu din aceasta carte este expus din jurnalele Dianei care i-au fost darruite Ilincai, prietena cea mai buna a Dianei. Fiecare straduire si fiecare suferinta, bucurie sau stare de confuzie sunt asimilate de citittor ca fiind straduinta unui om fara sanse si fara ajutor ca fiind incercarea de a-si depasi conditia umana. http://curly-raluca.blogspot.com/2009/07/panza-de-paianjen.html
O zi cu zâmbet să ai!