| aeneid a întrebat:

Pot sa ma transfer, din nou, inapoi in clasa din liceul in care eram (tot mate info intensiv) acum? (clasa a 12 a sf sem I)
Precizez ca in fosta clasa in care vreau sa ma transfer am un frate geaman (care stiu ca la evaluare s-a putut transfera in clasa cu mine dar nu stiu daca se aplica si acum).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti transfera, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 145.Gemenii, tripleţii etc. se pot transfera în clasa celui cu media mai mare sau invers, la cererea părintelui sau reprezentantului legal sau la cererea elevilor, dacă aceştia sunt majori, cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ."