| anonim_4396 a întrebat:

Pronuntia verbului "a bea" la imperfect persoana a 3-a, este exact aceeasi ca la prezent?

Ex. "El/ea bea acum un pahar de cola" se pronunta la fel cu "El/ea bea un pahar de cola chiar daca nu-i mai trebuia"?

Eu, din Ardeal, pronunt diferit la imperfect, un fel de "be'a", pe cand sotia, din Moldova, pronunta exact la fel ca prezentul?

Cum este corect si cum pronuntati voi?

8 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Si eu sunt din Moldova si pronunt ca tine, adica diferit. big grin

| marrr a răspuns:

Se pronunta la fel ca la timpul prezent. Eu sunt din Oltenia.

| narcisa a răspuns:

Eu sunt din moldova si pronunt la imperfect la fel ca la prezent. o colega a pronuntat be'a si profa i-a zis ca nu este corect.deci eu zic ca este corect sa se pronunte la fel in ambele cazuri
fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista diferenta de pronuntie, intrucat formele verbale sunt identice, nu sunt articulate diferit, nici n-ar avea cum!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am auzit pe mulţi pronunţând "be'a" în regiunea Moldovei, dar nu e corect. Unii mai şi scriu "beea" oh go on
Poate pare că sună mai bine, aşa cum unii spun "să aibă" în loc de "să aibă" (şi mie mi se părea că sună mai bine "aibe", dar m-a corectat profesoara de română).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunteti beep

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

El
el

| Ems a răspuns:

Deci eu cred asa cum ai spus tu: El bea. (prezent)
si: El bea. (imprefect) dar cu o diferenta in pronuntie, cum spuneai tu: be'a.