| Iulian890 a întrebat:

Puteti sa imi scrieti va rog cele mai importante verbe la limba engleza cu exemple?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

To be = a fi
to have = a avea
to go = a merge
Aceste trei verbe de baza se conjuga avand forme diferite la fiecare persoana.
Verbele "to be" si "to have" sunt folosite si in combinatie cu alte verbe in conjugari diferite.

| uanna29 a răspuns:

Answer {ansăr} = a raspunde
ask {asc} = a intreba, a cere
be {bi} = a fi
buy {bai} = a cumpara
call {col} = a suna
change {ceingi} = a schimba
close {clooz} = a inchide
do {du} = a face
eat {it} = a manca
feel {fil} = a simti
find {faind} = a gasi
give {ghiv} = a da, a oferi
go {gău} = a merge, a pleca
have {heav} = a avea
hear {hir} = a auzi
know {nou} = a sti
leave {liv} = a lasa, a parasi, a pleca
learn {lărn} = a invata
like {laic} = a placea, a dori
listen {lisăn} = a asculta
love {lov} = a iubi
make {meic} = a face
need {nid} = a avea nevoie, a trebui
open {opăn} = a deschide
pay {pei} = a plati, a achita
play {plei} = a te juca
read {rid} = a citi
run {ran} = a alerga, a fugi, a conduce
say {sei} = a spune
see {si} = a vedea
sell {sel} = a vinde
send {send} = a trimite, a expedia
spend {spend} = a cheltui
take {teic} = a lua
talk {tolc} = a discuta, a vorbi
wait {ueit} = a astepta
want {uant} = a vrea
watch {uatci} = a te uita (la ceva), a urmari
work {uorc} = a lucra, a munci
write {ruait} = a scrie

Pentru a retine mai usor aceste verbe in engleza incercati sa creati cate o propozitie simpla cu fiecare verb in parte sau macar cu verbele care le considerati cele mai utile. Daca aveti placerea puteti lasa un comentariu la acest articol cu o propozitie care sa contina un verb din lista de mai sus.

Infinitivul in engleza

Forma de infinitiv a unui verb in engleza este cea care apare in dictionar si se formeaza aproape intodeauna prin 'to' + forma de baza a verbului si nu poate fi folosit ca un verb principal intr-o propozitie. Infinitivul in engleza poate fi folosit ca si substantiv, adjectiv sau adverb. Mai jos vei gasi cate un exemplu pentru fiecare caz in parte pentru a intelege mai bine de cum poti folosi in mod corect verbul la infinitiv intr-o propozitie

Infinitivul in engleza sub forma de substantiv:

- To dance was his passion {Tu dens uaz hiz peșion} = A dansa era pasiunea lui.

Infinitivul in engleza sub forma de adjectiv:

- Give me a chair to polish {Ghiv mi ă cer tu poliș} = Da-mi un scaun sa-l lustruiesc.

Infinitivul in engleza sub forma de adverb:

- The teacher returned to help {Dă ticer ritărnd tu help} = Profesorul s-a intors ca sa ajute.

Cuvantul 'to' nu este considerat o prepozitie ci mai degraba un semn specific al infinitivului. Majoritatea verbelor la infinitiv sunt precedate de acest cuvant insa la unele verbe acest 'to' dispare in special atunci cand infinitivul apare in propozitie dupa verbele 'can', 'could', 'may', 'might', 'must', 'shall', 'should', 'will', or 'would' (verbe modale)

He must to go home {Hi mast gou hom} = El trebuie sa plece acasa.

De asemenea dupa verbele 'feel', 'hear', 'help', 'let', 'make', 'see', and 'watch' nu se mai foloseste cuvantul 'to' in formarea infinitivului. De data aceasta insa apare si un motiv pentru care se face sau nu se face ceva, numit in engleza 'direct object'.

The teacher helped (verbul special) the student (direct object) finish (verbul fara 'to') his homework. {Dă ticer helpt dă studănt finiș hiz hom. uork} = Profesorul a ajutat elevul sa-si termine tema.

Verbele modale in Engleza

In aceasta lectie vei invata care sunt verbele modale in engleza, ce reprezinta acestea si ce importanta au. Desi initial aceste verbe modale pot parea greu de inteles ele sunt de fapt foarte simple caracteristicele lor de baza fiind faptul ca la conjugare nu li se schimba forma, nu preiau terminati de -(e)s la a treia persoana singular si nu pot actiona ca si verb principal intr-o propozitie. Aceste verbe modale cunoscute in limba engleza si drept verbe modale auxiliare exprima in principal necesitatea, nesiguranta, posibilitatea sau permisiunea.

Cele mai importante verbe modale in engleza sunt 'can', 'could', 'may', 'might', 'must', 'shall', 'should', 'will' and 'would'. Mai jos va voi explica rolul fiecarui verb modal in parte si de asemenea veti gasi exemple de propozitii pentru a intelege mai bine de cum sunt aceste verbe folosite intr-o propozitie.

Verbul modal auxiliar 'CAN' poate fi folosit in urmatoarele situatii:

- pentru a vorbi despre posibilitatea sau imposibilitatea de a face ceva
Ex: We can play soccer {Uii chen plei socăr} = Noi putem sa jucam fotbal.
You can't / cannot play tennis {Iu chent / chen.not plei tenis} = Tu nu poti juca tenis.

- pentru a face o cerinta, o rugaminte
Ex: Can you help me, please? {Chen iu help mi, pliz} = Ma poti ajuta, te rog?

- pentru a cere sau a da permisiunea de a face ceva
Ex: Can I smoke in your room? {Chen ai smoc in ior rum?} = Pot sa fumez in camera ta?
You can smoke in the balcony {Iu chen smoc in dă balconi} = Poti fuma in balcon.

Verbul modal auxiliar 'COULD' poate fi folosit in urmatoarele situatii:

- pentru a cere permisiunea
Ex: Could I go to sleep? {Culd Ai gou tu slip?} = As putea merge la culcare?

- pentru a exprima o dorinta, rugaminte
Ex: Could you bring me the coat? {Culd iu bring mi dă coot?} = Poti sa-mi aduci haina?

- pentru a face o sugestie
Ex: We could start again {Uii culd start ăghen} = Am putea incepe din nou.

- pentru a vorbi despre o posibilitate din trecut
Ex: I could speak two foreign languages when I was 10 years old. {Ai culd spik tu forein lenguăgiz uen Ai uoz 10 irz long} = Puteam vorbi 2 limbi straine cand aveam 10 ani.

Verbul modal auxiliar 'MAY' poate fi folosit in urmatoarele situatii:

- pentru a cere permisiunea
Ex: May I go home? {Mei Ai gou hom} = Pot sa ma duc acasa?

- pentru a exprima o posibilitate in viitor
Ex: John may become the best teacher {Gion mei bicom dă best ticer} = John ar putea deveni cel mai bun profesor.

Verbul modal auxiliar 'MIGHT' poate fi folosit in urmatoarele situatii:

- pentru a exprima o posibilitate din prezent sau viitor
Ex: He might be at work. {Hi mait bi ăt orc} = El ar putea fi la munca.
She might give you her purse {Și mait ghiv iu hăr părs} = Ea ti-ar putea da geanta ei.

Verbul modal auxiliar 'MUST' poate fi folosit in urmatoarele situatii:

- pentru a exprima o obligatie, necesitate
Ex: You must go home {Iu mast gou hom} = Tu trebuie sa pleci acasa.

- pentru a exprima o interdictie
Ex: I mustn't forget my books {Ai masănt forghet mai bucs} = Eu nu trebuie sa-mi uit cartile.

Verbul modal auxiliar 'SHALL' poate fi folosit in urmatoarele situatii:

- de mentionat faptul ca acest verb este mai des folosit in UK si foarte rar in US
- pentru a exprima o oferta
Ex: Shall I help you with your homework? {Șal Ai help iu uit ior hom.orc?} = Sa te ajut cu temele?

- pentru a face o sugestie
Ex: Shall I say tomorrow morning? {Șal Ai sei tumorou morning?} = Sa spun, maine dimineata? (sugestie pentru o intalnire)

- pentru a intreba ce trebuie facut
Ex: Shall I go now? {Șal Ai gou neau?} = Pot pleca acum? / Ar trebui sa plec acum?

Verbul modal auxiliar 'SHOULD' poate fi folosit in urmatoarele situatii:

- pentru a da un sfat sau o recomandare
Ex: You should see the new movie. {Iu șuld si dă niu muvi} = Ar trebui sa vezi noul film.

- pentru a exprima o obligatie
Ex: You should be at school at this hour. {Iu șuld bi ăt scul ăt this aor} = Ar trebui sa fii la scoala la ora asta.

Verbul modal auxiliar 'WILL' poate fi folosit in urmatoarele situatii:

- pentru a face o oferta
Ex: I'll / I will make dinner for you if you want {Ail / Ai uil meic dinăr for iu if iu uant} = O sa pregatesc cina pentru tine daca vrei.

- pentru a face o promisiune
Ex: I'll / I will do what I can to help your brother {Ail / Ai uil du uat ai chen tu help ior bradăr} = O sa fac tot ce pot ca sa-ti ajut fratele.

- pentru a spune cu precizie ce se va intampla in viitor
Ex: I'll / I will move next month {Ail / Ai uil muv next month} = O sa ma mut luna viitoare.

Verbul modal auxiliar 'WOULD' poate fi folosit in urmatoarele situatii:

- pentru a cere permisiunea
Ex: Would you mind if I borrow your t-shirt? {Uld iu maind if Ai borou ior ti-șărt} = Te-ai supara daca iti imprumut tricoul?

- pentru a exprima o cerinta
Ex: Would you give me your telephone number, please? {Uld iu ghiv mi ior telefon nambăr, pliz?} = Vrei sa-mi dai numarul tau de telefon, te rog?

- pentru a exprima o preferinta, dorinta
Ex: Would you like a cup of tea? {Uld iu laic ă cap of ti?} = Vrei o ceasca de ceai?